Soud v pátek vynese verdikt v kauze údajné korupce v rámci VV

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Obvodní soud Prahu 5 v pátek vynese verdikt v kauze údajné korupce v rámci vládní strany Věci veřejné (VV). Obžalobě z podplacení bývalých stranických kolegů čelí šéf poslaneckého klubu VV a exministr dopravy Vít Bárta.

Bárta se údajně snažil uplatit nyní nezařazené poslance Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí (oba dříve VV). Kočí dal podle spisu koncem loňského března půl milionu, Škárkovi 170.000 korun. Škárku žalobci viní z přijetí úplatku. Oba muži obžalobu odmítají.

Státní zástupkyně Hana Vrbová míní, že se jejich vina prokázala. Trestnímu senátu minulý pátek navrhla, aby Bártovi a Škárkovi uložil "výchovné" podmíněné tresty. Zajištěné peníze, tedy celkem 670.000 korun, by podle ní měly propadnout státu. Advokáti obou mužů naopak soudu navrhli, aby jejich klienty obžaloby zprostil.

Psali jsme: Bárta u soudu: Kočí se Škárkou mě chtěli odstranit z politiky

Úplatkem pro Kočí chtěl Bárta podle obžaloby posílit svůj vliv ve straně a požadoval po tehdejší šéfce poslaneckého klubu VV, aby vedla poslance k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Podle Vrbové z důkazů vyplývá, že mezi Kočí a Bártou byly rozpory. Tehdejší ministr dopravy prý po ženě chtěl, aby na poslance působila tak, jak chtěl on, a požadoval, aby v případě názorového střetu stála na jeho straně. Motivem prý byla snaha o ovládnutí dění ve straně a potlačení demokratických principů rozhodování ve VV. V době předání úplatku, tedy 29. března 2011, prý eskalovalo napětí ve VV a z chování Kočí bylo zřejmé, že se schyluje ke střetu mezi ní a Bártou.

Škárkovi dal Bárta podle spisu 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. Podle Vrbové po něm například chtěl, aby byl bývalý plzeňský primátor Pavel Rödl začleněn do plzeňského klubu VV, který byl údajně "neposlušný" ke stranickému vedení, případně aby Škárka klub rozpustil.

Čtěte také: Nekonečný příběh Věcí veřejných. Další svědci: Bárta nám nabídl "pomoc"

Bárta předání peněz nepopírá. Od počátku se však hájí tím, že nešlo o úplatky, ale o půjčky. Minulý pátek za svou největší politickou chybu označil to, že k nim neuzavřel smlouvy. Prezentováním půjček jako úplatků se ho prý skupina kolem Kočí a Škárky pokusila zdiskreditovat, odstranit z politiky a uspořádat stranický puč. Snažili se prý o restrukturalizaci vlády a rozštěpení klubu VV.

Škárkovi klade žalobkyně za vinu, že úplatek vzal, chtěl si ho nechat a část použil. Nebyl prý schopen okamžitě deklarovat, že peníze nechce, ponechal si je a na policii šel až o několik dnů později.

Škárka s tím nesouhlasí a hájí se tím, že si peníze nechat nechtěl. Situace, kdy proti němu údajně stála největší bezpečnostní agentura v zemi ABL a tehdejší ministr vnitra Radek John (VV), podle něj nebyla jednoduchá. "Připadá mi, že nahlášení úplatku je v tomto případě trestáno," podotkl minulý pátek. Jeho advokát Jan Blažek řekl, že Škárka úplatek oznámil policii okamžitě poté, co si zajistil bezpečnost. Část z peněz po podání trestního oznámení použil prý jen na cigarety.

Kočí soudu dříve řekla, že obálku s penězi dala ihned do advokátní úschovy a sepsala prohlášení, že o půl milionu korun od Bárty nemá zájem. Podobně jako Škárka uvedla, že měla strach obrátit se na policii, protože ministerstvo vnitra tehdy řídil předseda VV John
Ostře sledovaný proces trval přesně osm dnů. Trestní senát v rámci něj vyslechl na čtyři desítky svědků včetně současných politických špiček VV. Přehrál i několik nahrávek, které na sebe pořídili různí aktéři. Zveřejnění části jedné z nahrávek, jejíž autorkou byla Kočí, předznamenalo několikadenní vládní krizi.

Jen pár hodin po vynesení rozsudku má společně zasednout grémium a poslanecký klub VV, aby vyřešily další směřování nejmenšího člena vládní koalice.

Tagy: obvinění soud bárta rozsudek škárka Kočí

Zdroje: ČTK