Soud odmítl dovolání ministerstva obrany ve sporu s Omnipolem

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání ministerstva obrany v milionovém sporu se zbrojařskou firmou Omnipol. Ministerstvo žádalo od zbrojařů 25,5 milionu korun, které v roce 2000 vynaložilo za dodávku 20 protitankových řízených střel Šturm. Soudy žalobu zamítly, nyní verdikt potvrdil Nejvyšší soud.

Ministerstvo od kupní smlouvy odstoupilo v roce 2000. Dospělo k závěru, že dodané střely jsou starší, než uváděl Omnipol. Podle pozdějšího zjištění soudů byly střely kvůli překročení životnosti nepoužitelné. Ministerstvo chtělo všech 20 střel vrátit dodavateli a získat zpět 25,5 milionu korun plus úroky.

Podle Obvodního soudu pro Prahu 1 a Městského soudu v Praze ale ministerstvo nedokázalo přesně identifikovat jednotlivé dodané střely, a nesplnilo tak podmínky pro odstoupení od smlouvy. Přesné určení střel včetně výrobních čísel prý chybělo už v původní smlouvě z roku 2000.

Ministerstvu nebyly uznány námitky o kvalitě střel

Nejvyšší soud závěry pražských soudů potvrdil a dovolání ministerstva obrany odmítl koncem března bez veřejného jednání. "Nekvalita střel dodaných na základě kupní smlouvy z 25. října 2000 nebyla prokázána," stojí v usnesení senátu s předsedou Janem Huškem.
Další spor s Omnipolem skončil pro stát alespoň částečným úspěchem. Městský soud v Praze loni v říjnu pravomocně rozhodl, že zbrojařská firma zaplatí ministerstvu obrany smluvní pokutu více než dva miliony korun za dodávku 60 střel Šturm z roku 1998. 
Smlouva obsahovala ustanovení o tom, že střely jsou vyrobené po roce 1996, ve skutečnosti prý byly jejich komponenty starší. Pro případ porušení smlouvy si ministerstvo se zbrojaři sjednalo pokutu ve výši tří a půl procenta z kupní ceny, která činila více než 54 milionů korun. Stát tak získal zpět alespoň zlomek původně vynaložených nákladů.

Společnost Omnipol patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou. Některé armádní obchody s touto firmou označovala média za nevýhodné. V poslední době Omnipol dodal například čtyři španělské transportní letouny CASA, které kvůli poruchám několik měsíců nemohly létat.

Tagy: dovolání zamítnutí spor Ministerstvo obrany

Zdroje: ČTK