Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Sociolog radí nástupci Nečase: K lidem mluvte jasně a bez vytáček

Sociolog radí nástupci Nečase: K lidem mluvte jasně a bez vytáček
Sociolog Jan Hartl | zdroj: Mediafax

Podle průzkumu agentury STEM věří kabinetu Petra Nečase pouze 17 procent občanů. Naopak důvěra lidí v prezidenta Václava Klause je vysoká, a to dokonce stabilně. Nyní mu věří 70 procent lidí. Podle sociologa a ředitele agentury STEM Jana Hartla je to ale pochopitelné – zatímco v kabinetu se více partajničí, na Pražském hradě jde o váženou instituci, ovšem hlava státu se nesmí míchat do exekutivní politiky. Pak je zle.

Podle zjištění STEM důvěra ve členy vlády neustále klesá. Jednoznačnou odpověď – tedy to, že vládě věří určitě – odpověděla jenom dvě procenta dotázaných. Naopak důvěra v prezidenta Václava Klause je vysoká stabilně. Nyní mu věří 70 procent lidí, nejvíce pravicově orientovaných (80 procent), ale také 60 procent voličů KSČM či těch, kteří se nehlásí k žádné straně.

Sociolog a ředitel agentury STEM Jan Hartl tyto výkyvy u podpory lidí, tedy, že zjednodušeně řečeno věří víc Klausovi, než Petru Nečasovi, vysvětluje tím, že prezident nese především roli ceremoniální, čímž pak z podstaty věci je institucí váženou. Jenže kabinet již tuto váženost jaksi postrádá, neboť není schopen naplňovat základní předpoklady, to znamená obhájit a prosadit program v myslích lidí. „Tam je ten hlavní problém,“ uvedl Hartl pro ParlamentníListy.cz.

Zdroje: