Sochař David Černý otevřel v Praze výstavu svých nových prací

- Magazín autor: Sebastian Kantor


Své nové práce z letošního a loňského roku vystavuje v galerii dvorak sec contemporary sochař David Černý. Součástí výstavy je i venkovní šestimetrová skulptura In Utero, umístěná v blízkosti galerie sídlící v Dlouhé ulici. Do plastiky velké klečící ženské postavy mohou diváci zespodu vstoupit a ocitnou se v prostoru, který má evokovat ženské lůno. Černý rád svými díly provokuje, počátkem týdne umístil na Vltavu do centra města obrovský vztyčený prostředníček, který později komentoval jako svůj vzkaz Hradu. 

David Černý

David Černý,zdroj: isifa/MAFRA/jiří salik sláma

Dnes zahájená výstava s názvem Über ego zahrnuje dvacítku objektů, většina z nich vznikla originální technikou zalití drobných předmětů do pryskyřice. Tvoří je reliéfy i trojrozměrné objekty a kinetické instalace. Devět reliéfních profilů představuje některé známé postavy z uměleckého světa, mezi nimiž jsou slavní režiséři Alfred Hitchcock, Pedro Almodóvar, Wim Wenders nebo Jim Jarmusch, doplňuje je obraz předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Tomu Černý pomáhal v letošní prezidentské kampani, angažuje se pro něj i v současné kampani před parlamentními volbami. Černého stejně jako estetická stránka uměleckého díla láká sarkastická intervence do společenských vztahů a veřejných prostorů. 

Černý patří k nejznámějším českým umělcům, jméno absolventa designu a sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze znají i lidé, kteří se výtvarnému umění nevěnují. K posledním jeho obecně známým kusům patří loňský London Booster, typický londýnský patrový autobus, který sloužil jako poutač před Českým domem v místě olympijských her. Na současné výstavě je jeho zmenšený model. Loni v prosinci byla odhalena pamětní deska Václavu Havlovi na budově Divadla Na zábradlí, kterou Černý vytvořil. 

Zdroje: ČTK