Summit EU probere digitální agendu, bankovní unii i migraci

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Rozvoj digitálního trhu, evropskou hospodářskou a sociální politiku, ale také pokračující proces vzniku bankovní unie budou ve čtvrtek a v pátek lídři zemí Evropské unie probírat na summitu v Bruselu. Vyjádřit by se měli také k vrcholícím jednáním se zeměmi takzvaného východního partnerství nebo k problematice nelegální migrace, která po nedávné tragédii u ostrova Lampedusa rezonuje především v jižním křídle osmadvacítky. 

Vlajka Evropské unie

Vlajka Evropské unie,zdroj: wikipedia

Na summitu bude Česko zastupovat premiér v demisi Jiří Rusnok. Ve čtvrtek jej hned po příletu čeká schůzka s evropským prezidentem Hermanem Van Rompuyem. V pátek po summitu bude Rusnok jednat s šéfem Evropské komise José Barrosem. 

U čtvrteční večeře politiky osloví předseda Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Seznámí je se stavem příprav hodnocení kvality aktiv významných bank eurozóny, kterou ECB provede před spuštěním jednotného bankovního dohledu v příštím roce. Stále nedořešenou otázkou ale zůstává, kdo a z čeho zaplatí případné problémy bank, které by taková prověrka odhalila. 

Bankovní mechanismus a ochrana dat

Diskuse na summitu se zřejmě bude točit také kolem postupu při budování druhého pilíře vznikající bankovní unie. Tento společný mechanismus označovaný jako SRM (Single Resolution Mechanism) by banky z potíží měl umět dostat. Na jeho podobě by měla být politická shoda členských zemí ještě do konce roku. I zde jde o otázku podoby a naplnění "záchranných sítí" pro banky. Jedním z cílů bankovní unie je totiž přerušení vazby mezi státními rozpočty a finančními domy v případě problémů, aby na potíže bank co nejméně dopláceli daňoví poplatníci. 

Digitální agenda je oblastí, kde podle diplomatů v posledních letech Evropská unie zaostává. Na summitu se tak bude řešit, jak dokončit jednotný digitální trh či jak zajistit ochranu dat. 

Pro některé země, včetně ČR, je však důležitá rovnováha mezi zájmy spotřebitelů a firem, aby případné uspěchané snahy "nerozkývaly" trh. Proto se nad návrhy z takzvaného telekomunikačního balíčku, například na zrušení roamingu, čeká ještě dlouhá diskuse, která při nynější schůzce premiérů a hlav států nejspíš neskončí. 

Pomoc malým a středním firmám

Summit také probere, jak zajistit, aby evropské malé a střední firmy snáze dosáhly na bankovní úvěry. Pomoci by mohly například peníze ze strukturálních fondů či ručení Evropské investiční banky (EIB). Diskutovat se bude také o členskými zeměmi zpochybňovaném návrhu Evropské komise na novou sadu indikátorů, které by měly pomoci lépe sledovat nezaměstnanost a signalizovat rostoucí sociální problémy. 

V pátek se premiéři a prezidenti budou zabývat stavem příprav na summit Východního partnerství, který je chystaný na konec listopadu do litevského Vilniusu. Ukrajina by na něm, pokud splní zbývající podmínky, mohla s unií podepsat asociační dohodu a dohodu o volném obchodu. V této souvislosti je stále nevyřešená otázka dalšího věznění expremiérky Julie Tymošenkové. 

Především jižní země EU chtějí při bruselském summitu debatovat o migrační politice po nedávné tragédii, kdy se u jihoitalského ostrova Lampedusa utopily stovky uprchíků. 

Tagy: Evropská unie

Zdroje: ČTK