Sobotka: Druhý penzijní pilíř zrušíme, lidé o peníze nepřijdou

- Aktuality autor: Michal Polák

Opoziční ČSSD v případě volebního vítězství zruší druhý pilíř penzijního systému, avšak lidé, kteří se mezitím penzijním fondům upíší, o peníze nepřijdou, řekl dnes v Olomouci předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj je o druhý pilíř penzijního pojištění malý zájem, takže jeho budoucí zrušení nebude složité a vláda by poté měla soustředit síly na stabilizaci průběžného státního pilíře financování penzí. 

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: Profimedia.cz

"My nechceme lidi připravit o úspory, které do druhého pilíře během příštích měsíců poskytnou. Chceme jim dát možnost a zákonem upravit možnost převedení těchto prostředků do třetího pilíře (penzijního připojištění). Chceme také dát všem lidem možnost vrátit se do prvního pilíře," odpověděl Sobotka na dotaz, jakým způsobem ČSSD hodlá po parlamentních volbách druhý pilíř zrušit a zda plánuje vzít zpět státní příspěvky, které obdrží účastníci druhého pilíře. 

Podle Sobotky hrozí, že řada penzijních fondů kvůli malému zájmu lidí nestihne včas dosáhnout zákonem stanoveného minimálního počtu klientů, kterých musí mít každý fond do 24 měsíců od svého vzniku nejméně 50.000. Nenaplněné fondy by pak byly zrušeny a jejich klienti převedeni do služeb jiného z fondů. 

"Jsme připraveni s těmi několika málo fondy, které tady zřejmě zbudou, po příštích volbách do Poslanecké sněmovny jednat o zrušení druhého pilíře. Budeme hledat takové technické řešení, které bude znamenat co nejmenší rizika a náklady pro stát a současně také pro občany a provozovatele," uvedl Sobotka, který zopakoval, že ČSSD nedoporučuje lidem do druhého pilíře vstupovat. 

Sobotka se neobává, že by kvůli zrušení druhého pilíře Česko čelilo arbitrážím ze strany majitelů penzijních fondů. ČSSD podle něj s dostatečným předstihem oznámila, že druhý pilíř po vyhraných volbách zruší. "Avizovali jsme to ještě předtím, než byla zahájena činnost fondů v rámci druhého pilíře. Všechny banky a společnosti jsme písemně oslovili a některé společnosti se rozhodly nejít do vzniku druhého pilíře. Teď se ukazuje, že to bylo velmi racionální a ekonomicky rozumné rozhodnutí," míní Sobotka

Budou peníze na valorizaci důchodů

Díky zrušení druhého pilíře bude mít stát podle Sobotky dostatek peněz na valorizaci důchodů pro seniory, kteří penzi pobírají nyní. "Stávající důchodci jsou první obětí druhého pilíře, protože vláda potřebuje peníze na vznik druhého pilíře, takže omezila valorizaci penzí," upozornil Sobotka. Sociální demokraté také budou podporovat dobrovolný systém penzijního spoření. Chtějí například více motivovat zaměstnavatele, aby přispívali většími částkami na důchodové účty svých zaměstnanců 

Plány ČSSD na zrušení druhého pilíře kritizuje premiér a lídr pravicové ODS Petr Nečas. Pokud by byly zavedeny, podle něj by až 60 procent důchodů bylo pod hranicí chudoby. 

Od ledna mohou lidé přesměrovat tři procentní body do druhého pilíře, tedy vlastního spoření u fondů, k tomu je nutné přidat částku ve výši dvou procent ze svého. Do konce dubna podle ministerstva práce do druhého pilíře vstoupilo jen asi 32.000 lidí.

Tagy: ČSSD penzijní reforma

Zdroje: ČTK