Zeman stále blokuje jmenování velvyslanců, chce si vydupat Klausovou a Remka

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Podpis rozšíření působnosti velvyslance v Indii i na Bhútán je podle všeho jen nepatrným ústupkem prezidenta Miloše Zemana ve sporu o velvyslance s ministerstvem zahraničí, jiná jmenování podle dostupných informací zatím nejsou na pořadu dne. První náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider dnes řekl, že podobných případů je asi šest a prošel jen Bhútán. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/Ondřej Bičiště

Schneider má s šéfem zahraničního odboru Hradu Hynkem Kmoníčkem řešit konflikt ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) a prezidenta o jmenování velvyslanců. Jedná se i o konflikt o výklad ústavy a prezidentských kompetencí. 

Podle Schneidera patří Bhútán, o němž informovalo Právo, do skupiny zemí, u nichž existují starší pověřovací listiny pro velvyslance, které již podepsal exprezident Václav Klaus, ale podle protokolu je musí ještě potvrdit i současná hlava státu. Jedná se třeba o Angolu, kterou by měl mít na starosti velvyslanec v Jihoafrické republice, Senegal, který by patřil o pod šéfa mise v Maroku, nebo Kongo, které má patřit pod velvyslance v Nigérii. 

Podle neoficiálních informací česká diplomacie navrhla Hradu řešení, které prý mělo spočívat v tom, že Zeman nebude blokovat nekonfliktní jména a podepíše ty velvyslance, které nepovažuje za problematické. O sporných destinacích by se pak jednalo dál. K nim patří Rusko, kam Zeman prosazuje kosmonauta a europoslance KSČM Vladimíra Remka, či Slovensko, kde by rád viděl Klausovu choť Livii. Oba Schwarzenberg odmítá. Zeman ale na návrh odblokovat neproblematické velvyslance nepřistoupil, řekl dobře informovaný zdroj. 

Kmoníček dnes na dotaz k postupu vyjednávání řekl, že pokud to dobře chápe, ministr zřejmě nový návrh nechystá. Právu Schwarzenberg řekl, že o Bhútánu nevěděl. "K tanci jsou potřeba dva a je primárně úkolem a odpovědností hlavního diplomata nová a nová diplomatická řešení navrhovat a opakovaně o nich jednat, ...dokud něco nedojednám," podotkl Kmoníček. Se Schneiderem by se o velvyslancích mohl bavit během nadcházející Zemanovy návštěvy v Polsku. 

Zeman se snaží o uzurpaci většího koláče moci

Rozepře v podstatě zablokovala jmenování řady nových šéfů českých zastupitelských úřadů. Někteří navržení velvyslanci jsou již připraveni k odjezdu, ale bez Zemanova podpisu jet nemohou. 

Jmenování velvyslanců je v kompetenci prezidenta a Zeman dal najevo, že by chtěl mít v rozhodovacím procesu o návrzích větší slovo. Argumentuje svým silným mandátem z přímé volby prezidenta. Už dal najevo, že by případně mohl v této věci ministra obejít a dohodnout se s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Premiér ale takovou možnost odmítl a opakovaně aktéry vyzval, aby spor neřešili veřejně.

Zemana i Schwarzenberga kritizuje opoziční ČSSD: veřejný spor o velvyslance podle ní poškozuje obraz země a je nevhodný.

Tagy: Ministerstvo zahraničí prezident Miloš Zeman diplomaté spor o velvyslance

Zdroje: ČTK