Sobotka: ČSSD využije každou příležitost, jak vyvolat nové volby

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Opoziční ČSSD využije každou příležitost, jak vyvolat předčasné volby. Vláda podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky přežila poslední krizi proti vůli většiny občanů.

Z podzimních krajských a senátních voleb chce ČSSD udělat referendum o budoucnosti vlády. Když koaliční strany propadnou, vláda Petra Nečase (ODS) to podle Sobotky "zabalí". Šéf ČSSD to řekl na prvomájovém shromáždění ve Vyškově.

"Když ODS skončí v krajských volbách pod deseti procenty, případně se v některých krajích vůbec nedostane do zastupitelstva, její členové sami přijdou do Prahy za panem Nečasem a řeknou mu, aby odešel," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Po Novém roce by tak mohly být nové volby, uvedl Sobotka. Vystoupení předáků ČSSD sledovalo ve Vyškově na náměstí několik stovek lidí.

Nová vláda prý může být lepší

Proti politice škrtů a úspor existuje podle Sobotky alternativa. "Nová vláda může dělat spravedlivější a odpovědnější politiku," uvedl předseda ČSSD. Zmínil například progresivní zdanění, boj proti korupci, účelné čerpání evropských peněz, zdanění velkých firem a hazardu, dále podporu nových pracovních míst, například státními investicemi do infrastruktury.

"Budeme usilovat o to, aby se volby uskutečnily co nejdříve. Využijeme každou příležitost," uvedl Sobotka. Jako formy nátlaku na vládu zmínil také protesty občanů a stávky.

Tagy: Vláda vyjádření

Zdroje: ČTK