Sobotka chce zjišťovat názory členů ČSSD přes internetové ankety

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka chce zjišťovat názory členů ČSSD na důležitá politická a společenská témata vnitrostranickými anketami přes internet.

Návrh projektu, jak by mělo takové vnitrostranické hlasování vypadat, rozeslal v úterý k připomínkám do regionálních organizací. 

"Jsem přesvědčen o tom, že bychom měli využít všechny možnosti, které nám dávají moderní technologie, k tomu, abychom zlepšili komunikaci uvnitř ČSSD a posílili týmový charakter naší politické strany," uvedl v průvodním dopise.

Pomůže to komunikaci vedení s členskou základnou

Hlasování by se mohl účastnit každý člen sociální demokracie na základě individuální registrace do vnitřní sítě ČSSD. Zneužití by měl vyloučit certifikát a šifrovací klíče některé mezinárodní certifikační autority. "Osobně jsem přesvědčen o tom, že organizace těchto anket (vnitrostranických hlasování) může pomoci zlepšit komunikaci vedení ČSSD a naší členské základny," uvedl v dopise. 

Ankety by měly členům ČSSD umožnit k tématu diskutovat a přidat stručný komentář. Jako příklad takové ankety Sobotka uvedl snížení platů policistů. 

Vedení ČSSD chce "nový způsob politiky"

Vedení sociální demokracie usiluje od jarních voleb do Poslanecké sněmovny, ve kterých nedosáhla očekávaného výsledku, o nový způsob politiky, který by mimo jiné více dbal na mínění řadových členů strany a více využíval moderních způsobů komunikace. Ankety v ČSSD ale nejsou zcela nové, v minulosti však nebyly nijak časté. 

Stranické vedení se členů strany například před prezidentskými volbami dotazovalo, kterého z uvažovaných kandidátů má parlamentu navrhnout do prezidentské funkce. ČSSD také zjišťovala, zda členové strany souhlasí se stavbou americké protiraketové základny ve vojenském prostoru v Brdech. Nevyužila k tomu ale internet, ale sítě stranických organizací.

Tagy: ČSSD názory

Zdroje: ČTK