Snowboardista, který zranil lyžařku, stíhán nebude

- Aktuality autor: red

Pětadvacetiletý německý snowboardista, který se letos 3. ledna srazil na Ještědu s sedmašedesátiletou lyžařkou a vážně ji zranil, nebude stíhán.

Policie původně podezřívala mladíka z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti, za což mu hrozily až dva roky vězení. Vyšetřování ale ukázalo, že šlo o nešťastnou náhodu, a vyšetřovatelé proto šetření ukončili. Uvedla to mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. 

Těžká nehoda ve Sportovním areálu Ještěd se stala na křížení dvou sjezdovek - Černý Vrch a Liberecká. Lyžařka při srážce utrpěla vážné zranění - zlomila si holenní a lýtkovou kost a zápěstí a musela na operaci. Snowboardista, který byl účastníkem střetu, odjel z místa po příjezdu horské služby.

"Později se ukázalo, že také on utrpěl při střetu zranění nohy. Lékařskou pomoc vyhledal až na území svého státu," dodala mluvčí. Sám se později přihlásil saské policii v Žitavě. 

Celkově letos v zimě na Ještědu a v celých Jizerských horách podobných vážných úrazů ubylo. "Od začátku jsme měli zhruba 650 zásahů. Žádný úraz nebyl smrtelný, mezi nejvážnější zranění patřily zlomeniny bérce - tedy současné zlomeniny holenní a lýtkové kosti nebo zlomeniny stehenních kostí. Nejčastěji jsme ošetřovali poškozené kolenní vazy," prozradil náčelník jizerskohorských záchranářů René Mašín. 

Lyžaři a snowboardisté se k sobě podle něj začínají chovat ohleduplněji. "Obávají se, aby se nedostali k soudu, pokud by zavinili srážku se zraněním," poznamenal vedoucí ještědského areálu Jakub Čeřovský. 

Prvním, koho české soudy za bezohlednou jízdu na sjezdovce potrestaly, byl loni v červnu dvacetiletý lyžař. Okresní soud v Prachaticích ho potrestal půlroční podmínkou za vážné zranění sedmileté dívky. Soudce navíc rozhodl, že viník nehody musí zaplatit 55000 korun za její léčení. 

"Snad tenhle rozsudek přispěje k většímu bezpečí na sjezdovkách. A hlavně k ochraně dětí," uvedl tehdy prachatický státní zástupce Josef Fraško. Policisté vyšetřovali neštěstí několik měsíců. Podle nich jel mladík na lyžích příliš rychle a riskantně, a nestačil na holčičku včas zareagovat.

Tagy: zranění stíhání policie Ještěd lyze

Zdroje: ČTK