Sněmovna vydala Bártu a Škárku k trestnímu stíhání

- Zprávy autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Sněmovna dnes vydala předsedu poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve VV) k trestnímu stíhání. Policie chce oba poslance stíhat kvůli podezření z korupce. Bárta i Škárka se cítí nevinní a sněmovnu o vydání požádali. Pro bylo 177 poslanců, 3 proti.

Policie podezírá Bártu, že se snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí. V případě Kočí šlo o půl milionu korun, ve Škárkově případě o 170 tis. korun. Škárku chtějí policisté stíhat pro podezření z přijetí úplatku.

V seznamu vyslýchaných nefiguruje ministr školství Josef Dobeš

Bárta, jenž tvrdí, že šlo o půjčky, se před poslanci řečnicky ptal na motivy Kočí. Zaskočilo ho prý, že policie o jeho vydání požádala, a o vydání bývalé šéfky poslanců VV Kočí ne. Exministr dopravy Bárta také poukazoval na to, že v seznamu vyslýchaných nefiguruje ministr školství Josef Dobeš (VV). Policie prý neuvádí, že existují svědci toho, že se jednalo o půjčky. Bárta nedávno podal stížnost na postup policie. Škárkovo vystoupení bylo stručnější: jen o vydání požádal.

Pro hlasovali všichni přítomní poslanci kromě tří členů klubu VV: Otto Chaloupky, Dobeše a Petra Skokana. Dobeš uvedl, že v minulosti také Škárkovi peníze půjčil, jednou bez dokladů. "Kočí byla strůjcem, který vše zosnoval," řekl. Věci veřejné viní Kočí z toho, že chtěla provést ve straně, ve spolupráci s expředsedou poslanců ODS Petrem Tluchořem puč.

Předseda VV Radek John řekl ČTK a Českému rozhlasu, že ví o pěti skutečnostech, které zakládají výrazné podezření na politický proces. Jedinou možností, jak věc vyřešit, je podle něho veřejné soudní projednání. Premiér Petr Nečas (ODS) zase v reakci na hlasování označil za lživé spekulace o údajné snaze části ODS zabránit vydání Bárty.

Měla by se řešit také kauza Pavla Drobila a Alexandra Vondry

Opozice se obává toho, že vláda bude vyšetřování ovlivňovat. "To, co se děje v justici, mě naplňuje velkou nedůvěrou a obavami," uvedl například místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle komunisty Miroslava Grebeníčka by se měla řešit také kauza exministra životního prostředí Pavla Drobila a ministra obrany Alexandra Vondry (oba ODS).

Současná sněmovna hlasovala před dneškem o vydání svého člena k trestnímu stíhání jednou. Šlo o poslance zvoleného za VV Stanislava Humla. Výbor ke kauze nepřijal žádné usnesení. Koncem března pak sněmovna Humla vydat odmítla, ač o to poslanec po předchozím váhání sám požádal.

Zdroje: ČTK