Sněmovna chce zrušit 11 politických stran a 73 stranám pozastavit činnost

- Aktuality autor: red

Sněmovna dnes požádala vládu, aby podala Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zrušení 11 politických stran a na pozastavení činnosti dalších 73 uskupení. Důvodem je to, že nedodaly úplné výroční finanční zprávy za loňský rok, případně je nedoručily vůbec.

Parlamentní strany mezi nimi nejsou. Na pozastavení činnosti je navržena i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Vláda by měla žádost dolní komory projednat do konce září. Ústavní soud ale již dříve rozhodl, že potrestat tímto způsobem politické uskupení je možné pouze v případě, že se provinilo chybami ve výročních zprávách opakovaně.

Úplné zprávy předložily všechny parlamentní strany

Úplné zprávy předložilo 68 seskupení. Jsou mezi nimi parlamentní ČSSD, ODS, TOP 09, Starostové a nezávislí, KSČM, Věci veřejné, KDU-ČSL a Severočeši.cz. Starostové a nezávislí doplnili také zprávu za rok 2009. Kvůli chybám nedostali dříve státní příspěvek za senátory, nyní jim tedy bude moci být doplacen.

Zprávy prověřují členové sněmovního kontrolního výboru. "Předmětem zkoumání byla úplnost zpráv, nikoli otázky, které náleží jiným orgánům státní správy," řekl Vladimír Koníček (KSČM).

Budoucnost některých stran nejistá

Zrušení hrozí podle usnesení například Agrární straně, Demokratické straně Československa, Sdružení pro republiku - Republikánské straně Československa a Romské demokratické sociální straně.

Mezi seskupeními navrženými na pozastavení činnosti se ocitly kromě Dělnické strany sociální spravedlnosti, Občané.cz někdejšího zakladatele ODS Petra Havlíka a euroskeptická Strana svobodných občanů Petra Macha. Ve stejném seznamu figurují rovněž SNK Evropští demokraté.

Ke stranám, které měly úplnou finanční zprávu, patří dále třeba Suverenita Jany Bobošíkové, Strana práv občanů - zemanovci a Strana zelených. Celkem bylo v ČR registrováno ke konci loňského roku 178 politických stran a hnutí.

Tagy: sněmovna strany

Zdroje: ČTK