Stát chce chránit děti před rodiči, dostanou advokáta

- Aktuality autor: red

Vládní výbor pro práva dítěte hodlá změnit zaběhlou praxi, kdy o osudu dítěte rozhodují znesváření rodiče. Chce proto i těm nejmenším dopřát služby advokátů ex offo, kteří by dohlédli, aby hlas dětí byl při opatrovnických sporech slyšet.

Navíc navrhne přísnější lhůty pro verdikty soudů v těchto kauzách. Píšou o tom dnešní Lidové noviny (LN).

"Až v 90 procentech sporů není sociální pracovník vzdělaný v rodinném právu. Často jen kopíruje, co soudce navrhne, a nedokáže zasáhnout ve prospěch dítěte," řekla LN tajemnice výboru Zuzana di Falco. Podle ní bude zastoupení dítěte advokátem vzdělaným v rodinném právu mnohem kvalitnější.

Zkušenosti s takovým modelem mají například v Německu, kde zájem dětí u soudu hájí speciální sbor právníků, píšou LN. Podobnou praxi by přivítali i tuzemští odborníci. "Většina soudců nemá zkušenost s výslechy dětí. Je nutná jejich specializace," řekl listu šéf Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Podle něj se soudci jen zřídkakdy ptají na názor dítěte.

S úpravou souhlasí politici napříč spektrem

Podle deníku je velká šance, že revoluční novinka projde. Úpravu si totiž pochvalují politici napříč politickým spektrem i experti na dětská práva. "Je to podnět hodný diskuse," připustil premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že náklady státu budou teprve vyčísleny. Nakloněn nápadu je i exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).

Deník připomíná, že pokud by novinka prošla, netýkala by se pouze zlomku případů. Jen u tuzemských soudů se každý rok odehraje několik tisíc opatrovnických sporů, které se dotýkají práv dítěte. Spory o svěření do péče už sice většinou umí soudy vyřešit do jednoho roku, stovky dalších spisů se ale vlečou i řadu let. Ještě déle trvají případy, kdy soud rozhoduje o výchově či třeba výživném, píšou LN.

Tagy: děti pravo

Zdroje: ČTK