Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Šlouf znovu útočí: Nepřeji si zemanovce ve sněmovně

Šlouf znovu útočí: Nepřeji si zemanovce ve sněmovně
Miroslav Šlouf | zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

„Když vidím aroganci vedení, ani si nepřeji, aby strana šla do sněmovny,“ řekl Miroslav Šlouf v rozhovoru pro Lidové noviny o straně SPOZ. Pro vedení strany je nyní Šlouf nepřítelem číslo jedna a očekávají jeho vystoupení. Otázky budí i to, jak se zachová prezident Miloš Zeman.

Miroslav Šlouf v rozhovoru připomíná dlouholetou spolupráci s Milošem Zemana, která začala hned po revoluci. „Začátkem 90. let jsem se aktivně účastnil revoluce, což někteří s chutí zapomněli, když jsem se postavil vedle Zemana a společnými silami jsme ho dotlačili do Parlamentu. Protivníkům bylo jasné, že doplňuji to, co mu chybělo,“ vysvětluje Šlouf a popisuje Zemanovu nepraktičnost v běžném životě, což uvedl i v rozhovoru pro Parlamentnílisty.cz.

„Nepoznal jsem vzdělanějšího politika a lepšího řečníka, ve veřejné budově ale nenajde sám záchod,“ tvrdí dřívější pravá ruka Zemana. Podle Šloufa by se „věci odvíjely jinak, kdybychom ho nechali samotného“. Zde se prý také začíná rodit mediální obraz Miroslava Šloufa. On je o tom alespoň přesvědčen. „Proto jsem byl jeho rivaly nenáviděn a projevovalo se to v mém mediálním obraze. Já jsem s tím nijak nebojoval, když bylo třeba, Zeman si mě ubránil sám,“ dodává Šlouf.

Chtějí vliv, moc i peníze jen pro sebe

Nyní jsme však svědky ochladnutí vztahu mezi Milošem Zemanem a Miroslavem Šloufem. Lidové noviny se ptaly na důvod. Ten je podle Šloufa v jeho nejbližším okolí. „Sedí kolem něj pomlouvači. I když si je Šlouf svého času přivedl, oni se ho potřebovali zbavit, aby si vliv, moc a peníze mohli těžit sami, protože já bych Zemana neopustil,“ rozkrývá své názory Miroslav Šlouf.

Z rozhovoru vyplývá, že nyní je pravděpodobně na tahu Miloš Zeman. „Já svému prezidentovi neřeknu, že se s ním nebudu bavit. Ale rozhodně nebudu vysedávat v jeho sekretariátu a čekat, jestli mě přijme. Jestli se mnou chce mluvit, ať si mě najde, ale vážně o tom pochybuji,“ říká Šlouf.

SPOZ  ztrácí preference u voličů

Podle posledního průzkumu pro ČT společnosti TNS Aisa by strana SPOZ nepřekonala pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny. Mohou za to prý i spory uvnitř strany. Miroslav Šlouf uvažuje o svém odchodu, a to přesto, že stranu vlastně zakládal. „Je to podmíněno tím, zda najde dostatek sebereflexe a ještě v předvolebním období svolá volební sjezd, na němž si i s ohledem na výsledek voleb řekneme, co se stranou dál,“ odhaluje Šlouf své přání.

Miroslav Šlouf už dříve řekl, že SPOZ nebude volit a k jejímu možnému vstupu do sněmovny uvedl. „Když vidím aroganci vedení, ani si to moc nepřeji.“

Zdroje: