Dnes je středa 7. prosince 2022., Svátek má Ambrož a Benjamín
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Jana Bobošíková mluvila o zákulisí České televize. A teď ještě přitvrdila

Jana Bobošíková mluvila o zákulisí České televize. A teď ještě přitvrdila
Jana Bobošíková | zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Předsedkyně Suverenity a volebního bloku Hlavu vzhůru! Jana Bobošíková v sobotu v Půlnočním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prohlásila, že se Česká televize chystá manipulovat veřejným mínění, když nehodlá blok Hlavu vzhůru! přizvat do předvolebních diskusí. Teď kvůli tomu napsala otevřený dopis vedení ČT, ve kterém ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala i generálního ředitele Petra Dvořáka osočuje z podprahové manipulace.

Bobošíková respektuje předvolební koncepci České televize, nelíbí se jí ale, že v hlavní zpravodajské relaci ČT Události už několik dní upozorňuje na lídry Ondřeje Lišku (SZ), Andreje Babiše (ANO) a Tomia Okamuru (Úsvit).

Události voličům podprahově sděluje, kdo je relevantním politikem v Česku

„Tím je jasně voličům sdělováno, že toto jsou ty opravdové relevantní politické síly v naší zemi. Stylem „Hovoříme o nich a bereme je vážně“ tak voličům naznačujete, že budou-li volit právě tyto strany, nemusí mít žádný strach, že by jejich hlasy mohly skončit v propadlišti dějin,“ napsala Bobošíková.

Své tvrzení šéfka Suverenity dokládá analýzou reportáží Událostí, ve kterém spočetla, kolikrát se reportéři ČT ve dnech 6. až 9. září věnovali politickým stranám. Hnutí Hlavu vzhůru! prý dostalo prostor pouze dvakrát za tu dobu během zmínky na okraj.

Bobošíková upozorňuje na veřejnoprávní postavení České televize a vyzývá vedení média, aby změnilo přístup k předvolebnímu zpravodajství. „Nebo snad i Vy osobně chcete být nařčeni z toho, že si Vás některé strany dokázaly koupit?“ ptá se v otevřeném dopise.

ČT, jak se zdá, se chystá znovu manipulovat

rozhovoru pro ParlamentníListy.cz označila jednání České televize za zcela nedemokratické.

„Česká televize, jak se zdá, se opět chystá manipulovat,“ prohlásila pro ParlamentníListy.cz Bobošíková minulou neděli a pokračovala: „Pouze připomínám, že Česká televize nám v uplynulých volbách dala ve všech krajích nulu, do žádné debaty nás nevzala a my jsme potom přeskočili i parlamentní zelené a měli jsme téměř čtyři procenta. Samozřejmě jsem si manipulativních praktik České televize vědoma a beru tuto Partii (šéfka volebního bloku Hlavu vzhůru! byla hostem nedělního pořadu Partie -pozn. red.) se jako příležitost vysvětlit občanům a sdělit prostřednictvím obrazovky, s čím jde blok Hlavu vzhůru! do voleb a co chce dělat v České republice.“

Bobošíková se tak vyjadřovala k pořadu Partie, ve kterém se v neděli měla střetnout s miliardářem a předsedou ANO Andrejem Babišem.

Prostor by měly dostat všechny strany, které splnily zákonné předpoklady pro účast ve volbách

„Ve veřejnoprávní televizi – zdůrazňuji ve veřejnoprávní televizi – by měli dostat srovnatelný prostor všechny strany, které splnily zákonné předpoklady účasti ve volbách. Já sama jsem toto organizovala, tuším někdy v roce 1998, vím, je to už patnáct let, ale tehdy jsme to zvládli,“ připomněla pro ParlamentníListy.cz.

Zdroje: