Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Skřítci existují, vidí je ale jen lidé obdaření šestým smyslem, říká šéf elfí školy

Skřítci existují, vidí je ale jen lidé obdaření šestým smyslem, říká šéf elfí školy
Magnús Skarphédinsson | zdroj: Profimedia

V existenci skřítků věří podle průzkumů veřejného mínění více než polovina Islanďanů. Jedním ze způsobů, jak se o těchto bytostech dozvědět víc, je zapsat se na přednášku do elfí školy v Reykjavíku, kterou vede islandský historik a folklorista Magnús Skarphédinsson. Od založení této instituce v roce 1991 prošlo jejími kurzy již přes 10 000 lidí, převážně cizinců.

Skřítci a huldufólk, tedy skrytí lidé, jsou neodmyslitelnou součástí islandského folkloru. Existuje jich údajně okolo 15 druhů. Zatímco skřítci, třeba ti květinoví, mohou být jen několik centimetrů velcí, huldufólk se podobají člověku, jen jsou pro většinu lidí neviditelní.

"Setkal jsem se s více než 900 Islanďany a 500 cizinci ze 40 zemí, kteří skřítky a huldufólk viděli. Tito lidé mají jednu věc společnou, a to je šestý smysl," řekl Skarphédinsson listu Daily Mail. "Studenti naší školy se o těchto bytostech mohou dozvědět vše, co se dá: kde žijí, jak vypadají, jak se oblékají, o jejich jazyku a kultuře," dodal.

Podle Skarphédinssona musí mít člověk paranormální schopnosti, aby skřítky viděl, protože žijí v jiné dimenzi. "Viděla je možná tak dvě procenta Islanďanů. Já osobně znám desítky lidí, kteří mají se skřítky hluboký přátelský vztah," dodal Skarphédinsson.

Folklorista tvrdí, že skřítci a skrytí lidé jsou přátelští a na Islandu již zachránili tisíce životů. "Někdy odvedli do bezpečí lidi, kteří se ztratili v divočině, jindy poskytli hladovějícím jídlo nebo potřebným léky."

Skarphédinsson sám ovšem skřítka nikdy nepotkal. "Náš přístup je naslouchat svědkům. Natáčíme je na video, dáváme dílky skládačky dohromady a snažíme se určit, co je pravdivé... Dospěli jsme přitom k závěru, že existence skřítků je velmi pravděpodobná," konstatuje Skarphédinsson, který se studiem nadpřirozených bytostí zabývá již 34 let.

Elfí škola (Álfaskólinn) uvádí, že na skřítky a huldufólk věří 54 procent Islanďanů. Někteří z nich je potkali o půlnoci na Silvestra, kdy se prý tyto bytosti stěhují z místa na místo. Zahlédnout se ale údajně dají často i večer na Tři krále.

Skarphédinssonova škola přitahuje návštěvníky například ze Spojených států, Kanady, Británie a Německa. Podle britského deníku Metro bývá otevřená v pátek odpoledne. Kurz trvá čtyři hodiny s přestávkou na čaj a palačinky, samozřejmě připravené podle zvláštního receptu od skrytých lidí.

Zdroje: