Situace v Calais není jen náš problém, ale celé EU, tvrdí Francie a Británie

- Aktuality autor: roj

Uprchlíci ve francouzském Calais nejsou jen problémem Británie a Francie, oběma zemím by tak měly pomoci další státy Evropské unie. Shodli se na tom britská ministryně vnitra Theresa Mayová a její francouzský protějšek Bernard Cazeneuve v dnešním listu The Sunday Telegraph. Řešením je podle nich hlavně přesvědčit migranty, že západní Evropa není zlatý důl ani ráj na zemi.

Uprchlíci v Calais při přechodu do Británie riskují život. Musí překonat vysoké ploty chráněné ostnatými dráty, vyhnout se těžkooděncům se psy a pak se ještě schovat v kamionech naložených na vlaky

Uprchlíci v Calais při přechodu do Británie riskují život. Musí překonat vysoké ploty chráněné ostnatými dráty, vyhnout se těžkooděncům se psy a pak se ještě schovat v kamionech naložených na vlaky,zdroj: Profimedia.cz

Lídři obou zemí se v pátek shodli na posílení ostrahy tunelu, kterým se každou noc zkouší dostat na Britské ostrovy stovky lidí. Také dnes ráno je na britské straně zhruba hodinové zdržení vlaků.

"Tato situace nemůže být vnímána jen jako problém dvou zemí," uvedli ministři s tím, že spousta migrantů shromážděných v Calais prošla přes státy jako Itálie či Řecko. "Proto vyzýváme ostatní státy, aby se tímto problémem zabývaly už v jeho počátcích," dodala dvojice politiků.

Základem dlouhodobého řešení přistěhovalecké krize bude podle nich přesvědčit potenciální migranty, že "naše ulice nejsou dlážděny zlatem", neboli že na ně při cestě do západní Evropy nečeká ráj na zemi, který jim popisují pašeráci lidí.

Podle stanice BBC došlo v tunelu k incidentu i v noci na dnešek, což přineslo zpoždění vlaků vyjíždějících z Británie zhruba o 60 minut. Z francouzské strany jezdí vlaky bez problémů.

Napětí na francouzské straně se o víkendu poněkud zklidnilo po posílení ochrany tunelu, když byla zároveň policie v Calais posílena stovkami těžkooděnců.

Britský premiér David Cameron v pátek telefonicky francouzskému prezidentovi Françoisu Hollandeovi slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky, protože stávající situace je nepřijatelná.

Přispívají k ní i zahraniční řidiči kamionů, kteří si nechají platit za převážení uprchlíků přes hranice. V červnu byl podle listu Sunday Mirror za to poslán na tři a půl roku za mříže devětapadesátiletý český řidič, který se loni v prosinci ve své dodávce pokoušel do Británie propašovat sedm ilegálních migrantů.

Tagy: Francie Velká Británie zahraničí Eurotunel uprchlická krize uprchlíci v Calais

Zdroje: ČTK