Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Aktualizováno: Senát zamítl pandemickou novelu, Fiala považuje rozhodnutí za zpětnou vazbu

Aktualizováno: Senát zamítl pandemickou novelu, Fiala považuje rozhodnutí za zpětnou vazbu
V případě preventivních testů stoupla pozitivita na zhruba 22,6 %, u takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, se podíl pozitivních zvýšil na 45 % (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Senát dnes zamítl vládní novelu pandemického zákona, která rozšiřuje možnosti vydávání opatření proti šíření koronaviru a prodlužuje účinnost zákona z konce února na konec listopadu.

(AKTUALIZOVÁNO) Některá ustanovení novely považují senátoři za protiústavní. Norma se vrací do Sněmovny, která by ji mohla posoudit příští týden. Ode dneška se už lidé nemusí při návštěvě restaurací, hotelů, bazénů, kadeřnictví, divadel, kin, skiareálů nebo sportovních utkání povinně prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19.

Senátoři před zamítnutím pandemické novely poukazovali na možnou protiústavnost některých ustanovení. Kritizovali také zrychlené schvalování předlohy ve stavu legislativní nouze. Zákon rozdělil i senátory vládních stran. Nakonec horní parlamentní komora normu zamítla hlasy 32 z 61 přítomných senátorů, proti zamítnutí jich bylo 22. Návrh na schválení neprošel o jediný hlas.

Hlasování předcházela více než šestihodinová debata, v níž vystupovali odpůrci i zastánci novely. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uvedl, že zhruba do poloviny března potřebuje zákonný rámec pro protikoronavirová opatření v domovech pro seniory a ve zdravotnických zařízeních, jinak by musel požádat kabinet o vyhlášení nouzového stavu. Přislíbil, že ohledně vydávání restrikcí bude zdrženlivý.

Sněmovna má čas senátní veto vládní většinou poslanců přehlasovat tak, aby vyšla ve sbírce do konce února. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že zákon podepíše. Minulé projednávání provázely obstrukce poslanců opozičního hnutí SPD. Pokud nebude norma ke konci února připravena, hrozí podle Válka to, že přestane fungovat pomoc armády při zvládání epidemie či takzvaná Chytrá karanténa.

Koalice se teď poradí o dalším postupu. Premiér Petr Fiala označil rozhodnutí Senátu zamítnout novelu pandemického zákona za zpětnou vazbu. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan věří, že ve Sněmovně se najde většina k přijetí zákona. Česko podle něj normu, která pomůže lépe zvládat pandemii a další krizové situace, potřebuje.

„Pokud zákon neprojde, nezbude mi nic jiného než žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, nebo rezignovat na ochranu našich seniorů, zdravotnických zařízení a domovů pro seniory. To druhé nikdy neudělám,“ řekl ministr v Senátu. Hájil také některé kritizované části novely. Například nařizování karantény či izolace vložilo ministerstvo do novely kvůli tomu, že se už tak děje přes rok, v rozporu se zákonem.

(12:11, původní zpráva) Testy ve středu v Česku potvrdily 29 059 případů koronaviru, zhruba o třetinu méně než před týdnem. Podobným tempem ubylo také opakovaných nákaz, za středu jich je 5001. O víc než třetinu se ale snížil počet provedených testů. Na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 1829 nových nákaz, incidenční číslo tak dále kleslo. Hospitalizováno s covidem-19 je 3615 lidí, což je proti předchozí středě nárůst o víc než desetinu. Na 227 také přibylo lidí ve vážném stavu.

Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Čísla se tam dnes oproti zvyklostem objevila s asi pětihodinovým zpožděním, podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba to způsobily technické komplikace.

Denní přírůstek byl nižší než o týden dřív už v úterý a předtím také v neděli, v pondělí byla čísla srovnatelná.

Sobotních 24 000 případů koronaviru bylo ale nejvíce za víkendový den od počátku epidemie předloni v březnu. Dosud se v Česku potvrdilo 3,34 milionu nákaz, vyléčily se skoro tři miliony lidí, 37 660 jich zemřelo.

Vysoké počty nakažených v posledních týdnech způsobuje varianta omikron. Je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale podle dosavadních zkušeností méně závažný.

Počet hospitalizovaných přesto začal růst, protože se nákaza podle epidemiologů přesouvá mezi starší lidi a ohrožuje z nich zejména nenaočkované proti covidu-19. Středečních 227 pacientů ve vážném stavu tak je o 11 vyšší než o týden dřív. Více lidí také s covidem-19 umírá. V lednu bylo zemřelých v průměru 33 denně, v únoru se počet zatím třikrát dostal nad 40 úmrtí za den a dvakrát nad 50.

Incidenční číslo začalo v tomto týdnu prudce klesat, před týdnem na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní připadalo 2377 nových nákaz, v úterý 1963. Proti úterku kleslo incidenční číslo ve všech krajích. Nejvyšší zůstává v Jihomoravském na hodnotě 2094. Relativně nejlépe je na tom stále Karlovarský kraj, kde má incidenční číslo hodnotu 1416.

Laboratoře ve středu provedly téměř 97 000 testů, o týden dřív jich bylo zhruba 154 500. Počet záchytů mezi testovanými proti předchozí středě mírně vzrostl. V případě nejčastějších preventivních testů stoupla pozitivita na zhruba 22,6 procenta, u takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, se podíl pozitivních zvýšil na 45 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, bylo pozitivních 27,4 procenta testů.

Zdroje: