Senát dnes podle všeho zamítne návrh církevních restitucí

- Aktuality autor: red

Především debata o vyrovnání mezi státem a církvemi čeká na senátory na jejich schůzi, která začne dnes dopoledne. Návrh církevních restitucí je terčem kritiky nejen opozice, která má v Senátu většinu, a dá se očekávat, že Senát ho zamítne. Kromě toho by se senátoři měli zabývat zákonem, který umožní od příštího roku zavést spoření na důchod v důchodových fondech.

Opoziční ČSSD chce návrh církevních restitucí zamítnout. Vadí jí například údajně nadhodnocená finanční náhrada za nevydaný majetek. Tvrdí také, že návrh údajně prolamuje hranici 25. února 1948.

Podle předsedy senátorského klubu ČSSD Petra Víchy sice má klub vždy volné hlasování, přesto budou všichni sociální demokraté hlasovat proti. Stejně se podle něj zachovají i tři senátoři, kteří v poslední době klub opustili. Jde o Vladimíra Drymla, Jiřinu Rippelovou a Miroslava Krejču.

Dalším návrhem na programu schůze Senátu je zákon, který umožní od příštího roku zavést druhý pilíř důchodového systému, tedy spoření v důchodových fondech. I s ním sociální demokraté nesouhlasí a budou ho chtít zamítnout. Varují, že stát převodem peněz do soukromých fondů přijde o část peněz na výplatu současných penzí. Podle nich také existuje nebezpečí, že fondy zkrachují a lidé i stát o vložené prostředky přijdou.

Senátoři by měli projednávat také vládní návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku. I v tomto případě se dá očekávat, že levice vzhledem ke své většině návrh zákona zamítne.

Tagy: ČSSD populismus komunismus demagogie obstrukce

Zdroje: ČTK