16 zraněných policistů: Ve Francii propuká nové kolo násilí

- Aktuality autor: red

Šestnáct zraněných policistů si vyžádaly prudké střety, které propukly v noci na dnešek v severní Francii mezi stovkou mladých lidí a příslušníky bezpečnostních sil ve městě Amiens. Uvedly to místní úřady a média. Napětí ve městě vyvolala sporná policejní silniční kontrola. Prezident François Hollande v reakci slíbil posílení bezpečnosti ve městech.

Úřady hovoří o vážném násilí, které si kromě zraněných vyžádalo také velké hmotné škody. Mladí útočníci na severním předměstí na protest proti údajnému víkendovému zneužití pravomoci policejní hlídkou poničili a zapálili jednu mateřskou školku a sportovní centrum a také desítky aut a popelnic v ulicích. Někteří místní představitelé pod podmínkou anonymity hovoří o obavách, že by se násilnosti mohly opakovat.

Zranění policisté byli zasaženi broky, domácí pyrotechnikou a dalšími předměty. Strážci pořádku použili proti násilníkům slzný plyn a gumové projektily. Nikoho podle serveru časopisu Le Point ale nezatkli. O tom, zda byl či nebyl někdo zraněn i mezi mladými vandaly, zdroje nehovoří.

Rozhořčení místních občanů

Noční násilí vypuklo poté, co policie v neděli kontrolovala muže, který podle ní řídil vůz nebezpečně. Silniční kontrola se uskutečnila nedaleko místa, kde se konal pietní obřad na památku mladíka, který se ve čtvrtek zabil při řízení motocyklu. Někteří přítomní lidé označili kontrolu za přehnanou a mezi nimi a policisty vypukla potyčka. Úřady nyní prošetřují postup policejní hlídky.

Populisté volají po rychlém zjednání pořádku

Představitelé pravicových opozičních stran označili podobné násilí ze strany "chuligánů" za nepřijatelné. Hollande ujistil, že jeho levicová vláda udělá vše potřebné pro zajištění práva a pořádku ve městech. "Naší prioritou je bezpečnost. To znamená, že příští rozpočet bude zahrnovat dodatečné prostředky pro policii," řekl prezident. Řešit osobně situaci v Amiensu poslal ministra vnitra Manuela Vallse.

Jeho přítomnost na místě incidentu ale vyvolala další střety. Když Valls slíbil obnovit pořádek, tak na něj skupina asi stovky mladíků podle agenturních zpráv pokřikovala a došlo i na strkanice. "Uklidněte se! Uklidněte se!" snažil se je překřičet ministr obklopený ochrankou. "Právo a pořádek musí být obnoveny," zdůraznil.

Předměstí Amiens-Nord patří k patnácti takzvaným prioritním bezpečnostním zónám, ve kterých se vláda již dříve rozhodla posílit od září bezpečnost obyvatel.

V chudinských francouzských čtvrtích se v posledních desítkách let odehrála již řada střetů mezi policií a mladými výtržníky. Dosud největší bouře posledních nejméně 40 let vypukly v roce 2005, kdy na předměstích velkých měst byly zraněny stovky policistů a výtržníků. Za několik týdnů bylo tehdy zapáleno téměř 9200 aut a v plamenech se ocitla řada obchodů, škol, garáží, továren, policejních stanic a dalších objektů.

Tagy: Francie nuda zábava násilí bolest krev ohen

Zdroje: ČTK