Šéfem ústavu pro studium totality se stal Zdeněk Hazdra

- Aktuality autor: Michal Polák

Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se stal nynější náměstek ústavu Zdeněk Hazdra. Šestičlenná rada ústavu se rozhodovala mezi ním a francouzskou historičkou Muriel Blaiveovou, která do posledního kola také postoupila.

Zdeněk Hazdra

Zdeněk Hazdra,zdroj: Isifa.com

Hazdra byl zvolen čtyřmi hlasy, jeden člen rady se zdržel a jeden hlas získala Blaiveová. Rada nevedla podrobnější rozpravu a hlasovala okamžitě. 

Rozhodnutí rady Hazdru překvapilo. Médiím dnes řekl, že si byl vědom toho, že názor rady není jednotný a vnímá to jako závazek. "Je mým velkým úkolem přesvědčit o tom, že volba nebyla špatná," uvedl. Jako prvního náměstka si chce na ústav přivést historika Ondřeje Matějku z občanského sdružení Antikomplex. Hodlá posílit vzdělávací aktivity instituce. Podle Hazdry jde o velmi organizačně schopného člověka a erudovaného historika. 

O místo šéfa ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, mělo zájem celkem pět kandidátů. Hazdru odmítali někteří zaměstnanci ústavu a odbory. Tuto skutečnost rada podle Benešové zvažovala. "Neprotestovali jen proti panu Hazdrovi, protestů víc bylo i proti jiným kandidátům," řekla.

Konkurz je podvodně zorganizovaný 

Proti průběhu konkurzu a rozhodnutí rady se v uplynulých týdnech ohradili dva neúspěšní kandidáti, a Konfederace politických vězňů ČR ho dokonce označila za podvodně zorganizovaný. 

"Pan Hazdra, byť je nejmladší, má nejvíce manažerských zkušeností," uvedla Benešová. Kdy Hazdra nastoupí, se zatím neví. Původně se uvažovalo o 1. červenci. 

Činnost ústavu, který má nestranně zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismu a nacismu, provázejí pře politiků i zaměstnanců už od jeho založení. 

Tagy: ředitel ÚSTR konkurz

Zdroje: ČTK