Sčítání lidu: Češi vyplnili přes web přes 2 miliony formulářů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Lidé vyplnili přes internet již přes 2,255 milionu formulářů sčítání lidu. To je téměř polovina toho, co by lidé přes web měli podle statistiků poslat.

S odvoláním na data z pondělního rána to oznámil mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala. Statistici tak mají v současnosti k dispozici zhruba 13,5 procenta z celkového počtu 16,7 milionu distribuovaných formulářů. Podle statistik České pošty chtělo původně formuláře na internetu vyplnit 30 procent lidí. 

Lidé podle Kubaly přes internet doposud vyplnili 1,473 milionu sčítacích listů osoby, 543 tisíc bytových listů a 239 tisíc domovních listů.

Dodatečné sečtení

Lidé, kteří doposud formuláře nemají doma, si je mohou vyzvednout na poště v místě svého bydliště. Od úterý 5. dubna pak pro ně mohou zajít také na obecní úřady, kam bylo dodáno přes 200 tisíc formulářů, a na pracoviště Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V úterý totiž začíná takzvané dodatečné sečtení, které je určené především těm, kteří byli v době distribuce formulářů v zahraničí, teď se vrátili a potřebují si formuláře vyzvednout. "Institut dodatečného sečtení ale mohou využít v praxi také všichni lidé, kteří si budou chtít vyzvednout formuláře z jakéhokoliv důvodu na ČSÚ nebo obecním úřadu, nejenom ti, kteří byli v zahraničí," upřesnil Kubala. 

Sčítání skončí za deset dní

ČSÚ přitom spustil službu vydávání formulářů na svých pobočkách již minulý týden v pondělí. "Zatím tuto možnost využívají spíše jednotlivci, v praxi jde hlavně o lidi, kteří mají blíž ČSÚ než sběrné místo České pošty," uvedl Kubala. Za první čtyři dny minulého týdne tak ČSÚ na svých pracovištích vydal 1288 formulářů. 

Sčítání začalo o takzvaném rozhodném okamžiku o půlnoci z 25. na 26. března a skončí 14. dubna. Do sčítacích archů lidé zapisují údaje tak, jak platily o ´rozhodném okamžiku´. Okamžik, ke kterému lidé vyplňují v dodatečném sčítání data, je stejný, jako u normálního sčítání, tedy půlnoc z 25. na 26. března.

Tagy: web sčítání

Zdroje: ČTK