Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Schwarzenberg: Vypadáme prachpitomě. K tomu netřeba průzkumu

Schwarzenberg: Vypadáme prachpitomě. K tomu netřeba průzkumu
zdroj: tisková zpráva

K pondělní dohodě tří koaličních stran došlo jen pár hodin poté, co agentura STEM zveřejnila výsledky volebního průzkumu, podle něhož by opoziční levicové strany získaly aktuálně 120 křesel v PS, tedy ústavní většinu. To ale údajně na rozhodnutí koaličních špiček vliv nemělo.

Ještě předtím, než se koalice sešla v pondělí večer v netradičním složení K12 k jednání o vyřešení vládní krize, objevily se během dne nejnovější výsledky volebního průzkumu agentury STEM, a ty oznamovaly, že rozložení sil by nyní bylo ve sněmovně úplně opačné, než jak o tom rozhodly volby v květnu minulého roku. Žádna stoosmnáctka pro ODS, TOP 09 a VV, naopak ústavní většina 120 mandátů pro ČSSD a KSČM.

To, že se nakonec koaliční strany po pětihodinovém jednání dohodly na těžko představitelném kompromisu, vedlo předsedu poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika, že se vyjednávači vyděsili předčasných voleb. Podle něj se po přečtení výsledků z průzkumu STEM raději dohodly, i když tím popřely některá předchozí prohlášení svých představitelů jako v případě ODS o nutné deabelizaci státní správy.

Vyjednávači by se jedním průzkumem ovlivnit nedali

„Každý z nás má určitě povědomí o tom, že teď vypadáme u veřejnosti prachpitomě. To nám říká zdravý rozum a nemusí nám to říkat žádný průzkum STEM," reaguje pro ParlamentníListy.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg."Vždyť to, co jsme předvedli, bylo něco mezi tragédií a fraškou. Ale člověk si musí v politice projít jak obdobím, kdy je na titulních stranách, tak až po tohle," dodává ministr zahraničí.

Celý článek na ParlamentniListy.cz