Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Schodek státního rozpočtu bude pod 280 miliard, plánuje ministr financí

Schodek státního rozpočtu bude pod 280 miliard, plánuje ministr financí
Ministr financí Zbyněk Stanjura | zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Deficit státního rozpočtu pro letošní rok by měl být pod 280 miliard korun. Tedy až o sto miliard méně, než plánovala předchozí vláda Andreje Babiše. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. 

Stanjura počítá se zvýšením příjmů oproti původním předpokladům o více než 61 miliard Kč, část z nich poslouží mimo jiné na růst penzí. Dál navíc trvá na škrtech oproti původnímu návrhu o 80 miliard Kč. Plánované škrty kritizovala bývalá ministryně financí, předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Pochybuje například o reálné výši úspor z platů státních zaměstnanců nebo z redukce slev ve veřejné dopravě.

Ministr do návrhu rozpočtu počítá se zvýšením příjmů, za čímž je podle něj hlavně inflace. Zhruba polovinu z těchto prostředků by pak podle Stanjury měla vláda použít ke snížení schodku rozpočtu. Dalších přes 30 miliard Kč by pak mělo pokrýt inflační výdaje, zejména plánovanou valorizaci důchodů, dále také větší výdaje na nemocenskou nebo na příspěvky na bydlení, řekl Stanjura.

Zároveň zopakoval, že plánované škrty v původním návrhu rozpočtu nebudou plošné. Snížit by se například měl počet tabulkových míst státních zaměstnanců, a to například zrušením některých agend a postupující digitalizací.

Schillerová je k vládním plánům kritická. Varovala před odložením některých investic, například v obraně. Podle ní chce vláda šetřit na některých klíčových profesích mezi státními zaměstnanci, jako jsou učitelé, policisté a další. Zároveň by vláda měla počítat s výdaji navíc na covidové programy, uvedla někdejší ministryně financí.

Na vládu už příští týden

Stát nyní hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února, Stanjura řekl, že by chtěl, aby to bylo už příští týden. Následně kabinet normu předloží ke schválení Sněmovně. Stále také platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna.

Návrh rozpočtu předložila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), která navrhla rozpočet se schodkem 377 miliard korun. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) ovšem návrh dlouhodobě kritizuje jako nehospodárný, nová sněmovní většina původní návrh rozpočtu neschválila a vláda plánuje deficit snížit.

Loni hospodaření státu skončilo s rekordním schodkem 419,7 miliardy korun. V roce 2020 vykázal státní rozpočet deficit 367,4 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu byl ovlivněn dopady pandemie koronaviru a doprovodnými podpůrnými opatřeními. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 500 miliard korun.

Zdroje: