Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Komunista Štěpán udeřil na Jana Fischera. A mluví o jeho dávné minulosti

Komunista Štěpán udeřil na Jana Fischera. A mluví o jeho dávné minulosti
Jan Fischer | zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

JINÝMA OČIMA Nová vláda není špatná, ale jmenování Jana Fischera ministrem financí byla chyba, která může mít fatální následky. To si myslí generální tajemník Strany československých komunistů Miroslav Štěpán. Podle něj sociální demokracie v příštích volbách do Poslanecké sněmovny až tak drtivě nezvítězí, jak si mnozí myslí, a bude muset jít do koalice s TOP 09.

„Tato vláda z lidského hlediska není až tak špatná, jen prezident Zeman stále zbytečně připomíná, že jde o vládu profesionálů. O nikom nelze říct, že je ten největší profesionál na světě, to budeme dělat z ostatních debily,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz kladně nový kabinet šéf Strany československých komunistů Miroslav Štěpán, jenž byl jako jeden z mála exponentů bývalého režimu odsouzen do vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele v průběhu Palachova týdne roku 1989. Změny na tuzemské politické scéně však hodnotí střízlivě.

Fischer je prázdný

Tím ale jeho kladné hodnocení vlády Jiřího Rusnoka skoro končí a nastává tvrdá kritika ministra financí Jana Fischera. „Lidé jsou to solidní, každý něco ve svém oboru udělal a má něco za sebou. Nicméně jsou tam i lidé, k nimž mám výhrady. Z mravního hlediska je to třeba Jan Fischer. Divím se mu, že na to kývnul. Pokud totiž tato vláda bude mít problémy s důvěrou, tak podle mě on bude jejím Černým Petrem,“ říká.

Fischer je prázdný a byl vždy plný frází. A nic na tom nemění, že byl devět let členem Komunistické strany Československa. V tomto souhlasím s Miroslavem Kalouskem, že je Fischer jednoduchý a vychytralý člověk. Vyznívá to spíše pro označení normalizační kariérista. Před rokem 1989 tady bylo přes půl druhého milionu lidí v KSČ a on řekne, že se stále nemůže vypořádat s tím, že byl také ve straně. Prý mu v tom pomáhá syn Jakub, jenž ho přivedl k židovské víře. Vždyť se přímo nabízí ho za to zesměšnit. Kdybych s ním seděl v nějaké debatě, udělal bych to. Hned bych mu řekl, že snad celý život prospal,“ doplňuje.

Zdroje: