Rusko si připomnělo konec války obří vojenskou přehlídkou

VIDEO - Aktuality autor: roj

V Moskvě se konala olbřímí vojenská přehlídka, v jejíchž čtyřech částech se postupně představily pěší a motorizované oddíly, letectvo i nové zbraně, včetně dlouho utajovaného obrněnce Armata. Přehlídku zahájil ruský prezident Vladimir Putin výzvou k upevněné světové bezpečnosti a poděkováním spojencům za podíl na vítězství ve 2. světové válce.

Ruská přehlídka k 70. výročí konce 2. světové války

Ruská přehlídka k 70. výročí konce 2. světové války,zdroj: Profimedia.cz

Na Rudém náměstí se za jasného jarního počasí představilo kolem 16 tisíc ruských vojáků a veteránů, pochodovat do centra Moskvy přišli i příslušníci spřátelených armád z několika postsovětských zemí, a také vojáci ze Srbska, Mongolska, Indie a Číny. Přehlídka měla čtyři části, postupně se zaplněným tribunám představily historické zbraně a vojáci v dobových sovětských uniformách, pěší oddíly ruské armády, motorizované jednotky a letectvo. 

Nebývalý zájem ruských médií už před oslavami vyvolaly nové obrněnce Armata, na jejichž platformě vzniká střední tank T-14, bojové vozidlo pěchoty, samohybné dělo a obrněný transportér. Obdiv Moskvanů nesnížil ani fakt, že při generální zkoušce jeden z tanků vypověděl poslušnost. 

 

V přehlídce se představila i řada dalších nových zbraní a jejich prototypů, které mají být základem ambiciózního programu přezbrojení ruské armády do roku 2020. Patří k nim moderní mobilní protitankové systémy Kornet, nové typy samopalů Kalašnikov nebo poprvé do vojenské přehlídky zařazené mezikontinentální balistické rakety Jars. Do pochodu vojákům na Rudém náměstí vyhrávalo tisíc armádních muzikantů. 

Největší vojenskou přehlídku v moderních ruských dějinách odstartoval projev Vladimira Putina. Vzdal v něm díky sovětským veteránům za jejich válečné úsilí, které před 70 lety vyvrcholilo dobytím Berlína. "Znovu si uvědomujeme velikost vítězství nad nacismem, byl to sovětský lid, kdo rozhodl o konečném výsledku války," řekl Putin.

Poděkoval zároveň západním válečným spojencům za jejich příspěvek k vítězství. "Našim společným úkolem se musí stát vypracování systému rovnoprávné bezpečnosti všech států odpovídající soudobým hrozbám, který bude vybudován na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky," řekl Putin

Podle oficiálního sdělení Kremlu na moskevské oslavy dorazilo sedmadvacet státníků, největšímu zájmu místních médií se těší prezidenti Kuby, Číny a Indie a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Většina pozvaných hostů ze zahraničí se ale na Rudé náměstí nedostavila kvůli agresivní politice Ruska vůči Ukrajině. Přítomen nebyl ani český prezident Miloš Zeman, který do Moskvy přicestoval v pátek. 

Vojenské přehlídky, koncerty pod otevřeným nebem, ohňostroje a slavnostní pochody se dnes uskutečnily prakticky ve všech ruských městech. V několika z noch se v přehlídce objevily i rakety země-vzduch typu Buk-M, tedy stejná zbraň, která podle expertů sestřelila loni v létě nad Donbasem malajsijský dopravní letoun. 

Bojové oddíly povstalecké domobrany se představily i v Doněcku a na Krymu.

Tagy: Rusko vojenská přehlídka výročí a oslavy Výročí konce 2. světové války

Zdroje: ČTK