Ukrajinští povstalci propustili zajaté humanitární pracovníky

- Aktuality autor: roj

Proruští separatisté po deseti dnech propustili dva zadržené americké humanitární pracovníky z neziskové organizace Mezinárodní záchranný výbor. Podezírali je ze špionáže, uvedl britský server BBC.

Mezinárodní záchranný výbor pomáhá po celém světě (ilustrační snímek)

Mezinárodní záchranný výbor pomáhá po celém světě (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Ozbrojení povstalci ze samozvané Doněcké republiky vtrhli do kanceláře Mezinárodního záchranného výboru (IRC) 29. dubna a zatkli 37 jeho pracovníků. Pět jeho pracovníků z Kanady, Británie, Gruzie a Chile donutili opustit povstalecké území, dva Američany však nechali v zajetí. Mise IRC tak musela být na východě Ukrajiny dočasně přerušena.

Podle mluvčího doněckého ministerstva bezpečnosti IRC zamlčela, že má ve své kanceláři v Doněcku "odposlouchávací zařízení". Zadržení zaměstnanci podle něj také údajně "pravidelně cestovali na Ukrajinu, aniž by doprovázeli humanitární misi".

Povstalcům se zároveň nelíbí, že IRC podle nich najímá zaměstnance bez řádné smlouvy a vyhýbá se tak placení daní.

Prezident IRC David Miliband na zadržení pracovníků reagoval s tím, že jde o "urážku principů IRC" a humanitární pracovníci by se nikdy neměli stát cílem podobných razií. "Podobné akce bezpečnostních sil z Doněcké republiky, včetně zastrašování našich specializovaných humanitárních pracovníků, jsou urážkou těchto zásad. Humanitární pracovníci každý den po celém světě ukazují svou velkou odvahu, riskují, aby mohli pomáhat v oblastech postižených krizí. Nikdy by se neměli stát cílem podobných akcí," uvedl.

Zároveň však řekl, že zajatí muži byli zdraví a povstalci je drželi na bezpečném místě. 

Tagy: Humanitární pomoc Doněcká oblast východní Ukrajina Mezinárodní záchranný výbor zatčení humanitárních pracovníků

Zdroje: BBC