Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

Rudoarmějce uctily v Praze tisíce lidí, zejména rusky mluvící

Rudoarmějce uctily v Praze tisíce lidí, zejména rusky mluvící
zdroj: tisková zpráva

Tisíce lidí v neděli v Praze uctily památku vojáků Rudé armády padlých v druhé světové válce. Čestné pohřebiště na Olšanských hřbitovech navštívili zejména rusky hovořící lidé.

Téměř každý donesl rudý karafiát, květiny pokládali na hroby vojáků rozmístěné v řadách kolem památníku padlým. Před pomník pak politici i vojáci kladli věnce. V průběhu ceremoniálu zazněly ruská a česká hymna. Na závěr vzduchem třeskly čestné salvy. 

Vzpomínkového aktu se zúčastnili i čeští politici. Ruským vojákům se poklonila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Tradičně nechyběl předseda KSČM Vojtěch Filip. Zúčastnil se také například místopředseda senátního zahraničního výboru Pavel Svoboda. Za ministerstvo obrany vzdal hold padlým náměstek Jan Fulík.

Již před začátkem ceremoniálu se v pravoslavném chrámu na Olšanských hřbitovech konala bohoslužba za zabité vojáky. Průvod lidí, v čele s rusky zpívajícími dětmi, pak vyrazil směrem k pohřebišti rudoarmějců. Zde již čekaly shromážděné davy lidí. Byly zde celé rodiny rusky mluvících občanů.

Cestu politikům lemoval špalír nastoupených vojáků. Někteří z nich měli oblečeny dobové uniformy sovětů z druhé světové války. Kladení věnců doprovázela hrou na dechové nástroje ústřední hudba české armády. 

Politici se poté přesunuli k památníku padlým hrdinům. Zde uctili památku zabitých československých vojáků. U pomníku se sešly věnce z ambasád Ruska, Běloruska, Ukrajiny a Kazachstánu. Své místo našly čestné dary Poslanecké sněmovny nebo ministerstva obrany. Na závěr aktu opět zazněla česká státní hymna.

Rusové slaví Den vítězství, připomínají si konec druhé světové války a porážku Hitlerova Německa. Tento den před 65 lety také Rudá armáda vstoupila do Prahy, v níž se o den dříve dohodli němečtí okupanti s českými povstalci na zastavení bojů. Do Prahy mohli o několik dní dříve dorazit Američané, kteří již předtím osvobodili Plzeň. Dohoda se Sověty jim v tom však zabránila.