Rozplývání se nad mláďaty je otázka přežití. Jde o instinkt
Pokud někdo tvrdí, že se nikdy nerozplýval nad roztomilým mládětem, pravděpodobně lže. Není to rozhodně ztráta času, ani projevení slabosti. Má to na nás naopak dobrý vliv. Za naší oblibou rozkošných zvířat a hlavně jejich mláďat stojí hned několik vědeckých vysvětlení.
První, co by se nabízelo, je to, že v nás zvířata probouzejí mateřské city. Je to sice laciné, ale skutečně tomu tak je. To, že nás instinktivně přitahuje něco, co má podobné rysy jako dítě, je podle vědců otázka přežití.
Lidé jsou instinktivně přitahovaní k velkým očím, buclatým tvářím a vlastně ke všemu kulaťoučkému. "Tohle chování je v nás hluboce zakořeněné. Naše přežití závisí na tom, jak pečujeme o svá mláďata. Toto chování je tak patří k lidskému druhu," říká psycholožka na Yaleské univerzitě Oriana Aragonová.
zdroj: YouTube.com
Ostatně této náklonnosti využívají i obchodníci – proč myslíte, že jsou obchody plné plyšáků? A ne nadarmo mají náznak lidských rysů třeba Volkswagan Beetle nebo Mini Cooper.
Není to ale slepá přitažlivost, to co nás nutí ke sledování roztomilých zvířátek. Při pohledu na ně se do krve vyplaví dopamin. "Je to podobné, jako když sníte cukr nebo máte sex. Je to něco, co nás činí šťastnými a nutí nás se k tomu vrátit," vysvětluje Aragonová.
Hungry? pic.twitter.com/6ovGh0L5cg
— God's Tiny Creatures (@GodsTinyAnimals) 3. Únor 2016
Dalo by se tedy říct, že fakt, že se nemůžeme nabažit čehosi roztomilého, je pojistka přírody, abychom neopustili svá mláďata.
Není náhoda, že v nás něco rozkošného probouzí chuť štípnout to do tváře nebo kousnout. Slova o tom, že bychom něco samou láskou snědli, nespadlo samo z nebe. Podle Aragonové jsou některé věci tak roztomilé, že v nás probouzejí agresi.
Adorable baby penguin keeping warm with mom pic.twitter.com/xqHbxCaasn
— God's Tiny Creatures (@GodsTinyAnimals) 2. Únor 2016
A jak si to ověřila? Společně se svým týmem promítala skupině devadesáti lidí fotky dospělých zvířat, jako třeba slony, kachny nebo kočky, a jejich mláďat. Do ruky jim dala bublinkovou folii a sledovala, jak se budou chovat. Všichni v moment, kdy viděli fotku mláděte, začali praskat aktivněji.
BUB the Blizzard Wizard pic.twitter.com/SLnskshH6r
— Lil BUB (@IAMLILBUB) 25. Leden 2016
Rozkošné obrázky nás tak vedou k větší aktivitě. Potvrzuje to mimo jiné i nedávná japonská studie. Z ní vzešlo, že její účastníci byli v práci mnohem výkonnější a lépe se soustředili, pokud si v mezičase prohlíželi fotografie roztomilých stvořeních, než ti, kdo koukali na jídlo nebo jiné předměty.
Takže příště už prohlížení rozkošných koťátek neznamená prokrastinaci, ale zvyšujete si tak produktivitu práce!
zdroj: YouTube.com
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,260 | 25,380 |
USD | 24,040 | 24,220 |