Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Roman Janoušek otevřeně promluvil: Lidem se začne stýskat po ODS

Roman Janoušek otevřeně promluvil: Lidem se začne stýskat po ODS
Roman Janoušek (VPRAVO) | zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Velký rozhovor s kontroverzním Romanem Janouškem přinesl magazín Týden. Podnikatel, některými označovaný za pražského „kmotra“ v něm hájil právo podnikatelů stýkat se s politiky, a také prozradil, že přehodnocuje svůj dosavadní život. S politiky se prý už ani nezdraví na ulici, aby je nekompromitoval.

V úvodu rozhovoru, který vedl zkušený politický reportér Jaroslav Plesl, se Janoušek ohradil proti označení „politický podnikatel“, které prý v nedávném rozhovoru použil s nadsázkou. Ve skutečnosti jsou prý ke každému podnikání potřeba informace. „Kdo má přesnější a včasnější informace, získává náskok. Tak se podle mě chová každý, kdo má tu možnost,“ vysvětluje. Informace si podle něj v devadesátých letech vyměňovali všichni, protože jak podnikatelé, tak politici se potřebovali rychle naučit svoje řemeslo.

Toto však podle něj rozhodně neznamená, že by fungovaly nějaké kmotrovské struktury. „Neznám nikoho, kdo by si nějakým násilným způsobem vynucoval právo, což by asi kmotr dělat měl,“ upozorňuje. Podle něj heslo boje proti kmotrům vzniklo proto, že po revoluci se všem dařilo a mysleli si, že to půjde donekonečna. A když se růst zastavil, nedokázali se s tím smířit. „Tak se začal hledat viník, a to jsou ti „kmotři“,“ vysvětluje.

Raději už politiky nezdravím

Pak zavzpomínal, jak se v devadesátých letech dostali na vlivná místa lidé, kteří si na rozdíl od rozkastované západní Evropy byli rovni. „Mohli jste chodit na tenis s primátorem, řada lidí hrála tenis s prezidentem. Podnikatelé se setkávali ve veřejných prostorách. Pokračovala ta doba beztřídní pospolitosti,“ vzpomíná.

Dneska prý už nic takového možné není, i díky moderní technice, takže se politici bojí veřejně setkat s podnikatelem. „Lidi začali šeptat, na záchodech se pouští voda. Připomíná mi to slavný film Ucho,“ vykládá podnikatel pro magazín Týden. Pak doplnil zážitek, jak nedávno na ulici náhodou potkal nejmenovaného politika. "Když jsem si představil, jak se tam zastavíme a promluvíme si o tom, jak se mají naše rodiny, a druhý den bude v novinách nějaký komentář, tak jsem ho radši ani nepozdravil, abych ho nekompromitoval,“ vzpomíná.

ParlamentníListy.cz však letos na jaře přinesly informaci, že s Janouškovým distancem od politiků to přece jen není tak horké. Ve Špindlerové Mlýně se měl v restauraci potkat například s bývalým prezidentem Václavem Klausem a i dalšími politickými osobnostmi, které dorazily do restaurace místního vyhlášeného hotelu.

Byznys a politiku nelze oddělit

 

S některými politiky se však podle vlastního přiznání rozešel ve zlém, například s bývalým předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem. „Podvedl mě. Dal jsem mu facku a rozešli jsme se,“ zavzpomínal minulý rok v rozhovoru pro MF DNES.

Politiku a byznys podle Janouška nikdy nepůjde úplně oddělit. „Je tady tendence úplně izolovat politiky od okolního světa, což je nemožné. Nereálné,“ obává se. Politik vždy musí mít nějakou zpětnou vazbu, kterou mu podnikatelé vždy budou zprostředkovávat. „Dnešní hon na čarodějnice, kdy je každý kontakt politika s někým ze soukromé sféry považován za něco nekalého, považuju za přehnaný. Politikům teď vůbec nezávidím,“ ujišťuje.

Zdroje: