Řekové hlasují o škrtech. V ulicích propukly násilnosti

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Řečtí zákonodárci mají dnes v noci hlasovat o nepopulárním balíku úsporných opatření, kterými chce vláda předlužené země zajistit druhý záchranný úvěr ze zahraničí a zabránit státnímu bankrotu. Očekává se, že jej schválí. Proti úsporám v Aténách přitom vpodvečer demonstrovalo na 80.000 lidí, část z nich se střetla s policií.

Střety podle propukly okolo 18:00 místního času (17:00 SEČ), když asi stovka protestujících začala před parlamentem vyjadřovat svůj odpor pomocí kamenů a zápalných lahví. Policie proti nim zasáhla slzným plynem a ohlušujícími granáty.

Později se násilnosti rozšířily po centru Atén, kde bylo zapáleno nejméně pět budov. Podle agentury Reuters bylo zraněno 14 demonstrantů, kteří museli být převezeni do nemocnice. Dalších nejméně 50 lidí bylo ošetřeno na místě kvůli problémům s dýcháním způsobeným slzným plynem. Zraněno bylo také nejméně osm policistů. AFP uvedla, že asi 20.000 lidí demonstrovalo dnes také v Soluni.

Ekonomický chaos a sociální exploze

Německo vyzvalo Atény, aby radikálně změnily přístup k řešení dluhové krize, pokud si přejí zůstat v eurozóně. "Řecké sliby pro nás již nejsou dostatečné," řekl v rozhovoru pro dnešní vydání listu Welt am Sonntag německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle něj ukazují průzkumy veřejného mínění, že většina Němců je ochotná Řecku pomoci, je ale nutné, aby to nebyla "bezedná díra".

Před parlamentním "ne" již v sobotu varovali šéf řeckých socialistů a bývalý premiér Jorgos Papandreu i šéf konzervativců Antonis Samaras. Později se k nim připojil řecký premiér Lukas Papadimos.

"Vznikly by podmínky pro nekontrolovaný ekonomický chaos a sociální exploze," prohlásil Papadimos v sobotním večerním projevu k národu o možnosti, že úspory budou zamítnuty. Nesouhlas se škrty by podle něj zemi uvrhl do víru recese, nezaměstnanosti, nestability a vleklé bídy, což by dříve či později vedlo k opuštění eura. Řečtí komunisté jeho slova odmítli jako "lži a panikaření".

Jiná cesta?

Hlavní finanční tahoun eurozóny - Německo - před dnešním hlasováním stupňoval tlak na Řecko: Berlín prohlásil, že Evropa potřebuje činy a ne slova. "Řekové musejí dokončit domácí úkol, aby získali konkurenceschopnost - ať už skončí novým záchranným programem, nebo jinou cestou, kterou se vůbec nechceme vydat...," řekl v rozhovoru pro Welt am Sonntag německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Na otázku, zda "jinou cestou" míní opuštění eurozóny, odvětil: "Vše je jen v rukách Řeků samotných. Ale i v takovém případě (odchod z eurozóny), který téměř nikdo neočekává, zůstanou součástí Evropy."

Řečtí poslanci by po svém dnešním odpoledním jednání měli o úsporných škrtech hlasovat údajně nejdříve ve 23:00 SEČ. Schválení návrhu zákona o dalších škrtech je pro Řecko klíčové, pokud chce ze zahraničí získat druhý záchranný balík finanční pomoci ve výši 130 miliard eur (3,2 bilionu korun). V opačném případě hrozí zemi možná již příští měsíc bankrot. Řekové mají letos ve státním rozpočtu podle požadavku eurozóny uspořit dalších 325 milionů eur.

Tagy: úspory hlasování Německo Řecko demonstrace odchod

Zdroje: ČTK