Uprchlíci v Austrálii protestovali proti imigrační politice

- Aktuality autor: red

Desítky afghánských uprchlíků dnes prolomily plot imigračního střediska ve městě Darwin na severu Austrálie a protestovaly proti australské imigrační politice. Policie demonstraci po několika hodinách ukončila.

Tvrdší postup při posuzování žádostí o azyl slibovala před nedávnými parlamentními volbami australská premiérka Julia Gillardová i zástupci opozice.

Na 92 Afghánců protestovalo proti neúměrně dlouhým lhůtám při vyřizování žádostí o azyl. Demonstranti nesli transparenty vyrobené z prostěradel a blokovali jednu z místních silnic.
Podle agentury Reuters čekají žadatelé na azyl i několik měsíců, některým prý byla žádost zamítnuta.

Policie demonstranty obklíčila a po několikahodinovém vyjednávání protest ukončila. Pět lidí muselo být kvůli dehydrataci hospitalizováno.

Ve stejném zařízení protestovala o víkendu také přibližně stovka indonéských uprchlíků, které australské úřady viní z převáděčství. Indonésané okupovali dva dny střechu objektu, zapalovali matrace a ničili zařízení.

Imigrace byla jedním z nejžhavějších politických témat před nedávnými australskými parlamentními volbami. Tvrdší postup, který by zamezil přílivu imigrantů, slibovala strana premiérky Gillardové i opoziční konzervativci.

Konečné výsledky voleb nebyly ani po téměř dvou týdnech zveřejněny. V současné patové situaci se dvě hlavní politické strany musejí ucházet o přízeň čtyř nezávislých kandidátů a jednoho poslance, který byl do parlamentu zvolen za Australskou stranu zelených. Tito poslanci jsou ale podle serveru BBC zastánci spíše liberální imigrační politiky.

Tagy: Austrálie uprchlíci protest imigranti

Zdroje: ČTK