Řecko neplní podmínky záchranného úvěru, tvrdí člen rady ECB

- Aktuality autor: Danica Klein

Řecko zřejmě v poslední době neplní podmínky záchranného úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Uvedl to rakouský člen bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny v rozhovoru pro list Kronen Zeitung.

Jeho vyjádření je podle agentury Reuters pravděpodobně prvním veřejným potvrzením informací, že inspekce zástupců EU, MMF a ECB v Řecku narazila na nedostatky.

Uvolnění 12 miliard eur

"Řecko zřejmě v poslední době dostatečně neplní podmínky. Nejcitlivějším bodem bude v tomto směru otázka privatizace," uvedl Nowotny. Zdroje z řecké vlády již ve čtvrtek sdělily agentuře Reuters, že inspektoři v Řeckou odhalili problémy a snaží se přimět vládu k dalšímu snižování výdajů.

Plnění podmínek je důležité pro uvolnění dalších peněz ze slíbené půjčky v celkové hodnotě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč), která má ochránit Řecko před bankrotem. Inspektoři se tento týden setkali v Aténách s ministry řecké vlády. Výsledky mise by měli zveřejnit příští týden na setkání evropských ministrů financí v Bruselu.

MMF a EU mají příští měsíc z úvěru uvolnit 12 miliard eur. Bude to již pátá splátka. Peníze jsou pro Řecko důležité, protože země bude příští měsíc na splnění svých finančních závazků potřebovat 13,7 miliardy eur.

Tagy: Řecko úvěr

Zdroje: ČTK