Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Razie na severu Čech. Obvinění exhejtmanky, čtyři roky známá fakta a výpověď spolupracujícího recidivisty

Razie na severu Čech. Obvinění exhejtmanky, čtyři roky známá fakta a výpověď spolupracujícího recidivisty
Jana Vaňhová na kongresu ČSSD | zdroj: Profimedia

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili 24 lidí kvůli rozkrádání evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Vůbec poprvé jsou mezi obviněnými i vysoce postavení regionální politici – namátkou bývalá hejtmanka Jana Vaňhová, její náměstek Arno Fišera nebo starosta Chebu Petr Navrátil. Co čtyřiadvacet obviněných spojuje? Má jít o hodnotitele projektů, jejich politické krytí a "spojky" na příjemce dotací. 

Klíčovou osobou je bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz. Muž odsouzený na pět let za korupci, dalších sedm mu přibylo nepravomocně letos na jaře. A trestní stíhání v aktuální kauze navrch. Kušnierz už rok aktivně spolupracuje s policií a usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Podezření na možné rozkrádání dotací z ROP Severozápad jsou stará zhruba jako operační program samotný. Zesílila po roce 2010, kdy byl operační program kvůli podezřením na korupci na téměř dva roky zastaven.

Policie se o ROP Severozápad zajímala opakovaně. Kromě jednotlivostí – spojených hlavně s osobou bývalého ředitele úřadu ROP Petra Kušnierze – se ale dlouho nedokázala dostat k politikům. A prokázat, že to byli oni, kdo systémově ovlivňovali výběr projektů.

Nyní sáhla i do těchto pater. K pochopení, co se za poslední rok změnilo a umožnilo policii obvinit 24 lidí, je třeba vysvětlit dvě věci. Jak byl systém výběru projektů na severozápadě Čech nastaven a v čem byl nestandardní. A pak dění kolem Petra Kušnierze a jeho spolupráce s policií po podmínečném propuštění z vězení po prvním trestu.

Jak to fungovalo?

Mezi lety 2006 až 2012 byly projekty v ROP Severozápad hodnoceny ve třech úrovních. První dvě byly standardní: úředníci ROP nejprve posoudili způsobilost žadatele – jeho schopnosti a zkušenosti s podobnými projekty. Ve druhé fázi pak najatí externí hodnotitelé zkoumali technickou a finanční kvalitu projektu a jeho rozpočtu.

Potud v pořádku, podobný systém fungoval i v jiných programech po celé ČR. Jenže regionální politici Ústeckého a Karlovarského kraje si při startu ROPů do systému prosadili ještě třetí patro – tzv. hodnotící komisi. Ta měla v konečném součtu váhu 30 procent a posuzovala "soulad s rozvojovými programy, inovativnost a potřebnost projektu".

Právě přes hodnotící komisi byl uplatňován vliv politického kartelu, který mezi lety 2004 až 2012 fungoval na krajské úrovni v Ústí nad Labem mezi ČSSD a ODS. A je třeba říct, že i za přispění KSČM, která byla výměnou za místa ve výborech "hodnou" opozicí.

Konečné slovo při výběru měl potom výbor Regionální rady ROP Severozápad, sestavený z krajských politiků. Ten se ovšem od doporučení komise neodchyloval.

Politické patro bylo zrušeno

O úzkém propojení mezi výborem a komisí svědčí fakt, že někteří politici, například Petr Fiala v Ústí nebo Petr Navrátil v Karlových Varech byli postupně jak členy hodnotící komise, tak politického výboru (který komisi navíc jmenoval).

Nestandardnost existence třetího patra fakticky uznal i ROP Severozápad. V roce 2013, kdy se zastavený operační program znovu rozbíhal, byla hodnotící komise zrušena a současná pravidla jsou nastavena jen na úřednicko-expertní rovině.

A teď to nejpodstatnější: "novinkou" aktuálního policejního zásahu je fakt, že většina nově obviněných se rekrutuje právě z hodnotitelů a politiků, kteří v letech 2006 až 2010 zasedali ve výboru.

Primátorská Větruše

O tom, jak hodnocení komise u úspěšných projektů vypadalo, si uděláme obrázek na příkladu dostavby výletního zámečku Větruše v Ústí nad Labem.

Projekt na výstavbu hotelu podala firma Ekofin PC na jaře roku 2010.

2016-12-14 (1) zdroj: Auditní zpráva společnosti Deloitte "Dostavba hotelového komplexu Větruše" z 12. dubna 2012 | zdroj: Hlídací Pes

(celou zprávu najdete zde)

Dostavbu Větruše provázela účetní nesrovnalost i podezření na kolosální střet zájmů. Hodnotitelé schválili evropskou dotaci 68 milionů korun pro firmu Ekofin PC.

Evropským kontrolorům ovšem neušlo, že společnost žádost o dotaci podpořila výpisem z účtu na kterém bylo 60 milionů korun, přestože v té době měla jen zlomkové jmění a žádné zaměstnance. Pětičlenná komise, ve které zasedali jak Petr Navrátil, tak Petr Fiala, projektu přisoudila (jak je vidět výše) ve všech parametrech deset bodů z deseti možných.

Pozornost ovšem vzbudil i fakt, že v době, kdy firma projekt podávala, byl jejím jednatelem sociální demokrat Vít Mandík. Ten se kvůli kandidatuře do komunálních voleb na podzim 2010 pozice ve firmě vzdal, odešel z ní na konci října. Výbor pak schválil firmě Ekofin PC dotaci.

Stalo se tak 26. listopadu, kdy už byl Mandík ústeckým primátorem. Projekt schvaloval výbor, v němž tehdy zasedali další sociální demokraté, například tehdejší hejtmanka Jana Vaňhová či krajský radní Arno Fišera. Oba teď patří k obviněným.

Tolik příklad. Skutečnosti, na základě kterých nyní policie čtyřiadvacet lidí obvinila, jsou známé a popsané minimálně od roku 2012.

Operační program tehdy z rozhodnutí Evropské komise stál, na stole navíc politikům i úředníkům ROPu ležel zmiňovaný audit společnosti Deloitte. Ten popsal řadu krajských projektů, kromě Větruše se výhrady týkaly například rekonstrukcí a výstavby silnic.

Audit znala i policie, ale nedokázala na politické patro ukázat. O tři roky později ale “rozmluvila” Petra Kušnierze.

Kušnierz: Nepostarali se o mě

Petr Kušnierz byl jako nominant ODS v letech 2009 až 2001 ředitelem úřadu ROP Severozápad v Ústí nad Labem. V březnu 2011 byl spolu s dalšími šesti lidmi obviněn kvůli přijímání provizí od žadatelů o dotace. Za korupci a zneužití pravomoci dostal nejprve 7,5 roku, vrchní soud trest snížil na pět let. V listopadu 2014 byl podmínečně propuštěn.

Před soudem stanul znovu letos zkraje roku. V březnu byl zatím nepravomocně v další větvi případu ROP Severozápad za ovlivňování výběru projektů odsouzen k sedmi letům vězení.

Během soudního líčení ovšem došlo k překvapivému zvratu. Kušnierz, už jednou vyslechnutý, požádal o novou výpověď. A v ní zcela otočil. Popsal "zájmové projekty" a celý systém politického ovlivňování dotací.

“Ovlivňování projektů za mého působení na ROPu existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. A budu si za tím stát, a to co tvrdím, je pravda pravdoucí,” citovala tehdy Kušnierze ČTK.

Ve stejné době ovšem vyšlo najevo i to, že Kušnierze policie stíhá už od prosince 2015 ještě ve třetí kauze. Je to stejná, v níž bylo nyní obviněno 24 lidí, Kušnierz je mezi nimi.

A ukázalo se rovněž, že bývalý ředitel dotačního úřadu v této kauze usiluje o status spolupracujícího obviněného. Důvod změny výpovědi? Jeho bývalí přátelé se prý o něho nepostarali.

Jako prašivý pes

"Když se obrátíte na lidi, kterým jste vyšli vstříc, a oni se k vám staví jako k prašivému psovi. Podruhé nepůjdu sedět za něco, co jsem neudělal," řekl v únoru před soudem Kušnierz.

Před soudem se tehdy četly úřední záznamy, které policie už tehdy pořídila v aktuální věci obvinění 24 lidí. Ty mají ukazovat, jak se Kušnierz se svými “obchodními partnery” rozhádal i to, jak se policie ke Kušnierzově svědectví dostala.

Základem jsou Kušnierzem sepsané dokumenty a nahrávky, které pořídil. Policii je předal starosta Moldavy na Teplicku Jaroslav Pok.

U soudu zaznělo i to, jak se k výbušnému materiálu Pok dostal. Na přehrávaném zvukovém záznamu Kušnierz tvrdí, že ho Pok držel proti jeho vůli. "Utekl jsem oknem v půl druhé ráno, schovával jsem se v lese," zaznělo v soudní síni.

Důležitější ovšem byla další část svědectví, které Kušnierz na policii učinil. Ukazuje na politiky a hodnotitele.

Advokáti, kteří se během včerejšího dne měli možnost s nynějším obviněním seznámit a s nimiž HlídacíPes hovořil, tvrdí, že se aktuální kauza opírá právě o Kušnierzovu změněnou výpověď.

Jména, která v únoru u soudu zazněla, se z velké části shodují s aktuálním seznamem obviněných.

Robert Malecký pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: