Rath: Kvůli škrtům by kraj mohl vrátit domovy důchodců státu

- Aktuality autor: red

Středočeský kraj vrátí domovy pro seniory a další sociální zařízení státu, pokud vláda zkrátí jejich finanční podporu na polovinu. V pondělí před tím varoval středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Rath to řekl po jednání rady kraje. 

Chystané vládní škrty podle něj počítají s tím, že kraje dostanou na domovy pro seniory, mentálně postižené a další sociálně potřebné zhruba 300 milionů korun místo nynějších 650 milionů korun. Pokud by vláda skutečně takový krok udělala, kraje by neměly nést odpovědnost za provoz těchto zařízení, míní Rath. 

"Není možné, aby se vláda tvářila jako správná hospodářka, a na nás zbyly jen povinnosti bez peněz," řekl Rath. Kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných podle něj škrtá "lehkým perem", právě kraje ale budou muset řadu sociálně citlivých kroků provést. 

Rath své varování, že Středočeský kraj vrátí vládě domovy pro seniory, prý zatím uvedl v nadsázce. Pokud by se ale potvrdilo, že vláda dramatické škrty myslí vážně, kraj by prý opravdu zvážil převedení asi stovky zařízení na stát. O tomto nápadu bude hovořit i s dalšími hejtmany. 

Kraje ovládají Rathovi kolegové z ČSSD. Podporu mezi nimi ale nový Rathův nápad zatím nenašel. "Nemohu než konstatovat, že svá vyjádření dr. Rath již dlouhodobě nekonzultuje s Asociací krajů ČR. Vyjadřuji jeho osobní stanovisko hejtmana Středočeského kraje a neodrážejí většinový názor hejtmanek a hejtmanů ČR," uvedl ale předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Hašek. Rathův názor prý bere na vědomí a věří, že se středočeský hejtman po čase zúčastní jednání Asociace krajů, kde požádá o diskusi na toto téma. 

"Pokud pan hejtman toto skutečně zamýšlí, tak tady vzniká podezření na nezákonné jednání," komentovala Rathovo vyjádření mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorie Plívová. Dodala, že to říká ve stejné nadsázce jako hejtman Rath. O způsobu financování sociálních zařízení podle ní MPSV přes média komunikovat nehodlá.

"Není to korektní politické jednání a nebudeme o škrtech v rozpočtu komunikovat tímto způsobem," odpověděla Plívová na otázku, zda ministerstvo uvažuje o nějakém způsobu, jakým by finanční výpadek nahradilo.

Zdroje: ČTK