První pistoli k vytištění na 3D tiskárně lze už stáhnout z webu

VIDEO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Soubory potřebné ke zhotovení první pistole, kterou je možné vytisknout na trojrozměrné tiskárně, lze už ode dneška stáhnout z internetu. Plastovou zbraň, jež nemá žádné výrobní číslo a vyhne se detektorům, vytvořil pětadvacetiletý americký student Cody Wilson. 

Zbraň (ilustrační foto)

Zbraň (ilustrační foto),zdroj: news.com

Pistole s názvem Liberator (Osvoboditel) se skládá z 16 částí, z nichž 15 je možné vytisknout na 3D tiskárně. Střílí standardní náboje pro ruční palné zbraně a díky vyměnitelné hlavni je v ní použitelná munice různého kalibru. 

Společnost Defense Distributed, kterou Wilson ke splnění svého záměru založil, soubory k výrobě Liberatoru zveřejnila jen několik dní poté, co existenci zbraně oznámila. V neděli časopis Forbes informoval, že Wilson v sobotu pistoli sám úspěšně vyzkoušel

Wilson se stal jednou z nejkontroverznějších postav 3D tisku. Loni v říjnu mu dokonce společnost Stratasys zabavila tiskárnu, kterou půjčila jeho neziskové společnosti Defense Distributed, hned poté, co se dozvěděla, k čemu ji Wilson používá. Kritici mu mimo jiné vyčítají, že svým počínáním hatí smysl zákona o zbraních a rozmazává hranici mezi regulací zbraní a cenzurou informací. 

Šlo o záměr

Konstruktér nepopírá, že tato zbraň může být použita ke zločinu, nicméně svoboda má podle něj větší význam. "Uznávám, že tahle pistole může ublížit lidem. Je to taky přece zbraň," řekl podle Forbesu tvůrce pistole. "Ale nemyslím si, že je nějaký důvod nedat to tam (na internet). Myslím si, že svoboda je konec konců vyšší zájem," dodal. 

"Můžete si vytisknout smrtící zařízení. Trochu to vzbuzuje hrůzu, ale to právě chceme ukázat," ospravedlnil svůj projekt. 


Trojrozměrný tisk je proces, při kterém se z vhodného materiálu vytvářejí trojrozměrné objekty. Tisk se uskutečňuje po vrstvách na základě programové předlohy.

Tagy: pistole 3D tiskárna

Zdroje: ČTK