Proč se Japonsko topí v knihách o Trumpovi

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Americký antiintelektualismus či Zhroucení Ameriky. Japonská knihkupectví zaplavily knihy o republikánském prezidentském kandidátovi Donaldu Trumpovi. Proč se o něj Japonci tak zajímají? 

'Může se to stát,' píše se hned vedle Trumpovy fotky

'Může se to stát,' píše se hned vedle Trumpovy fotky,zdroj: Profimedia.cz

Donald Trump se možná stane, a možná také nestane příštím americkým prezidentem. Ale už jen sama možnost, že by Trump mohl usednout v Bílém domě, v Japonsku vyvolala příval knih zasvěcených jeho potenciálnímu prezidentství.

Tituly jsou výmluvné: "Zhroucení Ameriky: Svět se zblázní, pokud bude prezidentem Trump", anebo "Trumpovská horečka: Americký antiintelektualismus". Vznikla dokonce komiksová kniha plná klepů nazvaná "Americký volební speciál živě", která má na titulní straně kresleného Trumpa jako žolíka ukazujícího světu ztopořený prostředníček, napsal zpravodajský sever The Washington Post.

Japonsko, které je v Asii největším americkým spojencem, se během posledních desetiletí nestávalo výrazněji přetřásaným tématem amerického prezidentského předvolebního boje. Takže viděno optikou Tokia je letošní předvolební kampaň pozoruhodná tím, jak často je v ní Japonsko zmiňováno - prakticky výhradně ze strany republikánského kandidáta.

Trump se opakovaně nechal slyšet, že bezpečnostní spojenectví obou zemí "není spravedlivé", protože zavazuje USA přijít Japonsku v případě potřeby na pomoc, ovšem naopak to neplatí.

V první debatě s demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou Trump prohlásil, že Spojené státy kvůli Japonsku přicházejí o "miliardy a miliardy dolarů". "Měli by nám platit, protože jim poskytujeme ohromnou službu, přicházíme o celé jmění," prohlásil Trump.

To ovšem není pravda. Japonsko platí zhruba dvě miliardy dolarů ročně za to, že má na svém území americké vojenské základny a 54 tisíc amerických vojáků. Pokud se připočtou i náklady spojené s provozem základen včetně nájmů či platů pro místní zaměstnance, jde o sumu 4,5 miliardy dolarů ročně. Naopak Spojené státy pro letošní rok vyčlenily na svou vojenskou přítomnost v Japonsku rozpočet ve výši 5,5 miliardy dolarů.

Podobné výpady se od počátku kampaně postaraly o to, že v Japonsku vznikl nový druh "Trumpovské literatury", do níž od začátku letošního roku přibyly zhruba dvě desítky svazků.

Patří mezi ně například kniha Zhroucení Ameriky: Svět se zblázní, pokud bude prezidentem Trump, jejíž autorkou je Kumi Jokoeová, která studovala na Princetonské univerzitě a Univerzitě George Washingtona. Tuto knihu napsala, aby se pokusila vysvětlit Trumpovu popularitu.

"Pochopit právě v této době Ameriku je velmi těžké," uvedla autorka. "Chtěla jsem, aby Japonci pochopili, co se právě teď ve Spojených státech děje, i když to třeba nechtějí vědět. Pokud nyní uděláme chybu, poškodí to naše vzájemné spojenectví," dodala.

"Pro Japonce se někdo jako Trump vymyká představivosti. Je skoro hmatatelně cítit, jak u nás lidé nechtějí ani myslet na Trumpa jako prezidenta. Japonci si nedokázali představit ani to, že by Trump mohl získat nominaci, natož vyhrát," uvedla Jokoeová.

Další z Trumpovských knih se jmenuje Trump zničí americko-japonské vztahy a napsal ji dlouholetý televizní reportér Jošiki Hidaka. Ve svém díle se snaží vysvětlit příčiny stojící za Trumpovým vzestupem a ohromnou politickou bouří, kterou ve Spojených státech zvedl. Hidaka nabízí vlastní předpověď - že Trump volby vyhraje. A ve své knize se snaží Japonce upozornit na "nebezpečí, které Trumpův fenomén Japonsku přinese", a pomoci jim, aby na ně byli připravení.

Stejně jako Jokoeová i Hidaka varuje, že pokud se Trump stane příštím americkým prezidentem, neuskuteční se Transpacifické partnerství (TPP). Tuto obchodní dohodu letos Spojené státy podepsaly se zeměmi kolem Tichého oceánu s cílem uvolnit vzájemný obchod a stanovit společné standardy v mnoha oblastech. Dohodu, jejímiž základními stavebními kameny jsou právě USA a Japonsko, nyní čeká dvouleté ratifikační období.

Spojené státy ztratily svou globální dominanci a společně s ní mizí i ochrana, kterou USA Japonsku poskytovaly 70 let, dodává Hidaka. "Situace, které by se mělo Japonsko obávat nejvíc, se co nevidět může stát realitou," napsal.

Tagy: zahraničí Japonsko zajímavosti a kuriozity americké prezidentské volby 2016

Zdroje: ČTK,The Washington Post