Problémy s infuzemi mohou být až do pololetí, nemocnice mají menší zásoby
Problémy s infuzními roztoky mohou pokračovat v prvním, možná i ve druhém čtvrtletí letošního roku.
Nemocnice musí počítat s menšími zásobami, než na jaké byly zvyklé, dodávky ale budou stabilní. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Výrobci na tiskové konferenci avizovali navýšení dodávek, firma Baxter až o 20 procent.
Infuzní roztoky se používají jako nosiče léků, podávají se lidem, kteří potřebují doplnit tekutiny nebo ionty. Do Česka se dodávají desítky milionů balení za rok. Liší se velikostí dávky nebo materiálem, ze kterého jsou vyrobené. Chybí podle Dvořáčka některé z nich.
"Využíváme například jiných velikostí obalů nebo typů obalů, než jsme zvyklí, ale to v této situaci nepředstavuje zásadní problém," uvedl předseda Sekce nemocniční farmacie České farmaceutické společnosti Jana Evangelisty Purkyně a vedoucí ústavní lékárny IKEM Michal Hojný. Podle dřívějších informací z médií mají problémy spíše menší nemocnice.
Výrobci podle MZd garantovali, že do Česka dodají běžný objem roztoků. "Současná situace není daná omezením ze strany výrobců," řekl ředitel oddělení dostupnosti a nahraditelnosti léčiv Státního ústavu pro kontrolu léčiv Jakub Velík. Problém podle Dvořáčka vznikl na podzim loňského roku, protože továrnu jednoho z výrobců mimo EU zasáhl hurikán. Rozkolísal se tak trh.
"Jak byly nemocnice zvyklé mít zásobu na tři týdny nebo měsíc, tak teď to bude týden nebo 14 dní," řekl Dvořáček. Menší nemocnice, které by měly se zásobami problém, se mohou podle něj obracet přímo na výrobce včetně českého. Na trh se podle Velíka mohou dostávat i infuzní roztoky v cizojazyčných šaržích: "Jednáme i o dodávce ze zemí mimo EU," dodal.