Primátor Hudeček viní za výpadek vydávání opencard firmu EMS, mluvčí odpovědnost odmítá

- Aktuality autor: Michal Polák

Za výpadek vydávání opencard je zodpovědná firma eMoneyServices, řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle něj EMS nepředala řádně systém opencard. Firma EMS svou odpovědnost za výpadek prostřednictvím mluvčího Martina Opatrného popřela.

Papírové kupony opencard nenahradí.

Papírové kupony opencard nenahradí.,zdroj: Profimedia.cz

Podle Hudečka se Praha domnívá, že dopolední výpadek v kartovém centru v Jungmannově ulici souvisí s přechodem podpory od EMS na Prahu. "EMS odmítala podporu řádně předat," řekl Hudeček s tím, že konkrétní příčinu výpadku zjišťuje IT oddělení magistrátu.

Jakým způsobem firma předání správy opencard EMS narušila, konkrétně neřekl. Podle našich informací chtěla firma předávací protokol městu dát až dnes, smlouva však vypršela již v pondělí.

Hudeček dnes rovněž uvedl, že svým jednáním firma narušila další možná vyjednávání o odkupu autorských práv. Za ně chce EMS více než 370 milionů, Praha to ale považuje za příliš drahé.

Pan primátor lže

Firma EMS nařčení Prahy odmítla. "Pan primátor lže. Do systému jsme nezasahovali a za dnešní výpadek žádnou odpovědnost neneseme. Správa opencard je výhradně záležitost Prahy," řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. Firma prý žádnou žádost o předání od Prahy nedostala.

Správa systému znamená například údržbu softwaru, na kterém opencard funguje. V rámci správy jsou řešeny problémy se softwarem a případně i s jednotlivými kartami. Praha tak bude moci software spravovat, avšak nemůže opravovat systémové chyby nebo software přeprogramovat. Nevlastní k němu totiž autorská práva, ta patří EMS. Vedení Prahy tvrdí, že cestujících se změna nijak nedotkne.

Tagy: Praha TOP 09 opencard

Zdroje: ČTK