Primátor Č. Budějovic prý byl ve své pracovně roky odposloucháván

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Českobudějovická radnice dnes oznámila, že policie v úterý v pracovně primátora Juraje Thomy (HOPB) odhalila odposlouchávací zařízení. Podle radnice bylo v kanceláři několik let. Detekce a demontáž trvala několik hodin. Policie musela odstranit nábytek a trezor, řekl na dnešní tiskové konferenci novinářům Thoma. Policie potvrdila, že v pracovně našla funkční zařízení, jež bude zkoumat.

Juraj Thoma.

Juraj Thoma.,zdroj: modrenoviny.cz

Podle Thomy pořizovatel odposlechů nahrával účastníky všech jeho jednání na radnici, například s velvyslancem USA, senátory, poslanci i ministry. Navíc i z jednání o zakázkách radnice. "V mé pracovně se například jednalo o strategickém postoji a postupu v městských společnostech, třeba v teplárně. Ten, kdo se k informacím dostal, získal jednoznačnou výhodu, mohl ji ekonomicky využít a mohl poškodit město," upozornil primátor.

Loni v říjnu ho dva novináři informovali, že vlastní nahrávky pořízené v jeho pracovně na radnici. Autorem nahrávek měl být podle nich člen primátorova mateřského Hnutí občané pro Budějovice (HOPB). "Tento výklad jsem vždy odmítal," uvedl primátor s tím, že loni v prosinci požádal krajského policejního ředitele, aby policie prověřila možnou existenci odposlouchávacího zařízení. Měsíc před tím, se snažili do pracovny primátora v jeho nepřítomnosti dostat údajní pracovníci telekomunikačních služeb, prý kvůli rušení signálu mobilních telefonů.

Zařízení bylo umístěno profesionálně

Aby se k odposlechu policisté v úterý dostali, museli rozebrat nábytek, vystěhovat trezor a udělat další kroky, jež souvisely s elektroinstalací. Zařízení bylo podle policie v provozu. Protože demontáž trvala několik hodin, musela podle primátora být časově náročná i jeho instalace. Předpokládá proto, že bez spoluúčasti některého ze zaměstnanců magistrátu se tam dostat nemohlo.

Thoma uvedl, že na magistrátu existuje funkce takzvaného bezpečnostního ředitele, jehož jmenuje tajemník magistrátu. Právě tajemníka Zdeňka Řežábka odvolal Thoma v dubnu 2010 z funkce kvůli několika pochybením. Tajemník odešel na nemocenskou dříve, než mu byla výpověď doručena. Následně se chybou magistrátu a rozhodnutím soudu do funkce vrátil. Další odpůrce má primátor v opoziční ODS, jíž byl dříve členem. Občanští demokraté se ho snažili několikrát z funkce odvolat.

Primátor byl zřejmě protiprávně stíhán

Primátora od loňského září tři měsíce stíhala policie kvůli tomu, že v červnu 2010 podepsal dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s pražskou společností Bit servis, aniž ho schválila městská rada. Primátor údajně překročil svou pravomoc tím, že přidělil nadlimitní zakázku bez výběrového řízení a městu učinil smluvní závazek 37 milionů korun. Thoma vinu od začátku popíral. Státní zastupitelství loni v prosinci stíhání zrušilo, podle něj bylo v rozporu se zákonem.

Mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner řekl, že jde o nespecifikované a pravděpodobně amatérské elektronické funkční zařízení, které bude podrobeno dalším expertizám. Dodal, že policie se do konce vyšetřování nebude k dalším podrobnostem případu vyjadřovat.

Na konci října se v médiích objevila anonymní nahrávka členů HOPB, na níž je rozhovor primátora Thomy se stranickým kolegou Jiřím Šestákem. Baví se na ní o předvolební kampani a jejím financování. Thoma následně podal trestní oznámení na podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli údajnému úniku informací z policejních spisů při vyšetřování kauzy.

Tagy: České Budějovice primátor

Zdroje: ČTK