Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Při výbuchu v Ostravě zemřel jeden člověk, na místě zasahuje pyrotechnik

Při výbuchu v Ostravě zemřel jeden člověk, na místě zasahuje pyrotechnik
Na místě zasahují i policejní pyrotechnici, evakuovány jsou desítky obyvatel z okolí (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Dnes ráno zemřel při výbuchu v Ostravě-Mariánských Horách v místě výkopových prací člověk. Další je zraněný. Explodovala pravděpodobně stará vojenská munice.

Explodovala pravděpodobně stará vojenská munice. Policie přivolala pyrotechnika. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

„Podle předběžných zjištění došlo k explozi munice, při které byla ještě zraněna jedna osoba. Je v péči zdravotníků. Na místě zasahují také policejní pyrotechnici. Evakuovány jsou desítky obyvatel v perimetru cca 300 metrů,“ uvedla policie.

Podle primátora Ostravy Tomáše Macury je dům přímo vedle výkopu neobydlený, protože se opravuje, takže evakuace se týká domů ve vzdálenějším okolí výkopu.

Na Opavsku a Ostravsku jsou podobné nálezy nevybuchlé munice časté. Okolím Opavy, částí Hlučínska a Ostravska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území někdejšího Československa.

Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes. Nestává se ale, že by munice explodovala a způsobila úmrtí či zranění lidí. Například loni 9. září policie ze stejného důvodu uzavřela část Ostravy-Poruby. Tehdy se evakuace týkala 1000 lidí. V listopadu se situace opakovala v Plesné. Tam se evakuace týkala velké části obyvatel obvodu, ve kterém žije přibližně 1300 lidí.

Zdroje: