Při demonstracích V New Yorku zatčeno 177 demonstrantů

- Aktuality autor: Jan Pastor

Policie v New Yorku zatkla 177 účastníků čtvrtečních protestů v rámci hnutí Okupujte Wall Street. Na závěr demonstrací, které měly podtrhnout dvouměsíční trvání hnutí, to sdělila místní policie. Hromadné akce proti nenasytnosti finančních a podnikatelských kruhů a za spravedlivější rozdělování zisků budou v New Yorku a dalších městech USA nejspíš pokračovat i v dalším období.

Při potyčkách v New Yorku utrpělo zranění sedm policistů, kteří byli krátce hospitalizování, poznamenal policejní šéf Ray Kelly na tiskové konferenci. Jednoho podle něj zranil hozený skleněný předmět, ostatním demonstranti polili obličej jistou tekutinou. Zranění utrpělo podle policie také 10 demonstrantů.

Vzhledem k tomu, že se konalo v průběhu dne více protestních akcí, je podle agentur těžké odhadnout, kolik lidí se do čtvrtečních demonstrací zapojilo. Policie nejprve hovořila, že se jednalo o něco přes 1000 lidí, později se k počtům odmítla vyjádřit. Podle představitelů hnutí to bylo kolem 20.000 osob.

V jiných městech byly zatčeny desítky lidí

Protestní shromáždění se uskutečnila i v jiných amerických městech, kde podle AP byly zatčeny desítky lidí. Dvacítka protestujících byla odvedena policí v Los Angeles, další lidé měli co do činění s bezpečnostními složkami při akcích například v Chicagu, naopak průvod stovek lidí ve Washingtonu proběhl podle agentury AFP bez incidentů.

Protesty se konaly dva dny poté, co policie vyklidila tábor protestujících, kteří dva měsíce stanovali v Zuccottiho parku poblíž Wall Street. Podobná tábořiště pak vyrostla i v dalších městech a hnutí inspirovalo podobné iniciativy ve světě.

Podle 44letého Paula Knicka nastal pro hnutí "kritický moment". "Zdá se, že je tu soustředěné úsilí o zastavení hnutí a já jsem tady, abych zajistil, že se to nestane," citovala jeho slova AP.

"Jsme nezastavitelní, je možné svět změnit!" skandoval a zpíval dav na Brooklynském mostě, když na této symbolické stavbě New Yorku svou přítomností brzdil dopravu.

Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů

Policisté v úterý vyklidili Zuccottiho park, kde účastníci hnutí Okupujte Wall Street od 17. září stanovali. K zásahu vydal příkaz úřad newyorského starosty s tím, že se tam po vyčištění a úklidu místa budou moci vrátit, ale bez věcí na spaní. Policie při akci zatkla asi 200 protestujících.

Stálá shromaždiště protestujících předtím byla vyklízena také v Atlantě, Portlandu nebo Salt Lake City. Pouze v kalifornském Oaklandu se policie uchýlila k použití slzného plynu.

Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují prý nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech není moc slyšet.

Zdroje: ČTK