V kauze Toflova gangu se na vydírání měli podílet i soudci

- Aktuality autor: Jan Pastor

V případě takzvaného Toflova gangu, který údajně vydíral podnikatele, policie podle dnešních Hospodářských novin (HN) připravuje další zatýkání. Svědci totiž během výslechů uvedli jména nejméně 15 dalších lidí, kteří se měli podílet na údajném vydírání a manipulování s trestnými případy. Mezi nimi jsou i nejméně jeden státní zástupce a dva soudci.

"Výslechy svědků probíhají pořád. Udělám maximum pro to, aby celé přípravné řízení netrvalo déle než rok. Průběh vyšetřování či případné rozšíření obvinění i na další osoby ale nemohu komentovat," řekl deníku Martin Brzobohatý z ostravské pobočky olomouckého Vrchního státního zastupitelství.

Šestičlenný gang vyšetřovatelé viní z toho, že v letech 1998 až 2010 vydíral brněnské podnikatele. Ihned po zatčení skupiny vyzval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který se podílí na vyšetřování, veřejnost, aby se přihlásili všichni, kdo mohli být obětí gangu. "Přihlásilo se asi 200 svědků. Tuto pasáž má ale na starosti společný tým policejní inspekce a ÚOOZ," uvedl Brzobohatý.

V kauze je stíhaných devět lidí

Už začátkem listopadu policie pustila na svobodu dva z původní šestice - bývalého důstojníka inspekce Rudolfa Setváka a také Eduarda Poláka, který měl zastrašovat oběti gangu. I když jde o recidivistu, policisté ho podle deníku pustili proto, že s vyšetřovateli začal spolupracovat.

Ve vazbě zůstávají Petr Křipský, Eduard Slanina, Zdeněk Olah a klíčová postava gangu - bývalý detektiv jihomoravské hospodářské kriminální policie Miloš Almásy. Další tři muže policisté zatkli začátkem října, uvedly HN.

V kauze je stíhaných devět lidí, většinou jde o bývalé brněnské policisty. Gang údajně vydíral podnikatele. Ti byli obvykle nejprve obviněni ze smyšleného hospodářského trestného činu, pak jim prý členové gangu nabídli, že zařídí za úplatky, aby byli zproštěni viny. Šéfem skupiny byl údajně bývalý pracovník jihomoravské hospodářské kriminální policie Michal Tofl, kterého loni v Brně zastřelil neznámý pachatel samopalem.

Tagy: soudci

Zdroje: ČTK