Přátelé syrské opozice se shodli, že Asad nemůže být v příští syrské vládě

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Spojenci syrské opozice se dnes v Londýně shodli, že syrský prezident Bašár Asad nemůže být v příští syrské vládě. Řekl to šéf britské diplomacie William Hague. Se zástupci syrské opozice se v Londýně sešli přestavitelé 11 zemí, které Asadovy oponenty dlouhodobě podporují. 

Bašár Asad

Bašár Asad,zdroj: CBS News

Hague prohlásil, že v otázce Asadovy budoucí role se shodli všichni účastníci dnešního setkání. Jednalo se na něm o mírové konferenci, která se má konat v listopadu v Ženevě a má se na ní dohodnout další politický postup v Sýrii. Cílem je ustavit dočasnou vládu, v níž bude zastoupena také opozice, a ukončit boje. Mezi účastníky mají být zástupci Damašku i jeho oponentů. 

V závěrečném prohlášení účastníků londýnského setkání se také uvádí, že "v Sýrii nebudou mít žádnou roli Asad ani jeho spolupracovníci, kteří mají krev na rukou". "Je třeba vyrovnat účty za činy spáchané za tohoto konfliktu," stojí v textu. 

Za opozici byl dnes v Londýně přítomen jeden z jejích šéfů Ahmad Džarba. Řekl, že Asadovi oponenti do Ženevy pojedou jenom tehdy, bude-li se jednat o Asadově odstoupení. Opozice by prý ztratila důvěru Syřanů, kdyby ustoupila mezinárodnímu tlaku a vzdala se hlavního cíle povstání - tedy svržení Asada.

Americký ministr zahraničí John Kerry na tiskové konferenci vysvětloval, že opozice netrvá na Asadově odstoupení před konáním ženevské konference. Řekl, že se předpokládá, že se obě strany shodnou na příští přechodné vládě a na ukončení bojů. Každému pak musí být jasné, že opozice nikdy nepřistoupí na to, aby v takové vládě byl Asad. Ženeva má prý otevřít cestu k tomuto vyjednávání. 

Volby jsou nutné

Hague i Kerry zdůraznili, že syrská opozice se musí připojit k politickému procesu, protože jedinou alternativou k němu je další zabíjení. 

Ve skupině, které se říká Přátelé Sýrie, není zastoupeno Rusko, které ale spolu s USA usiluje o uspořádání ženevské konference. Moskva hájí pozici Damašku a tvrdí, že o Asadově budoucnosti se nemůže rozhodovat zvenčí, ale jedině ve volbách. 

Asad v pondělí večer uvedl, že si nemyslí, že jsou splněny podmínky pro konání mírové konference. Prohlásil rovněž, že je připraven znovu kandidovat v prezidentských volbách. Kerry k tomu sdělil, že bude-li Asad opět zvolen, válka v Sýrii bude pokračovat. 

Dnešní konference se kromě Británie zúčastnily USA, Francie, Německo, Itálie, Turecko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Egypt a Jordánsko. Za koalici byl přítomen Džarba a Mustafá Sabbagh. 

Tagy: Sýrie

Zdroje: ČTK