Poslanci podpořili zrušení vojenského újezdu Brdy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Sněmovna podpořila v úvodním kole předlohu o zrušení vojenského újezdu Brdy a zmenšení ostatních výcvikových prostorů. Kontroverzní norma přečkala hlasování o návrhu na její vrácení vládě k přepracování, pro který se vyslovili hlavně poslance koaliční ČSSD a opoziční KSČM. Míří k posouzení do branného výboru a do výboru pro životní prostředí, které na to budou mít čtyři měsíce.

Vojenský výcvik (ilustrační foto)

Vojenský výcvik (ilustrační foto),zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Spor se mezi poslanci vedl hlavně kvůli zrušení brdského újezdu. Neshodnou se na něm ani Plzeňský a Středočeský kraj, který je proti. Kritici zrušení argumentovali koaliční smlouvou mezi ČSSD, hnutím ANO a KDU-ČSL, ochranou přírody i obavami, že obce, které nově vzniknou, se brzy dostanou do špatné finanční situace.

Předlohu hájil ministr obrany Martin Stropnický (ANO), ač ji předložila ještě bývalá úřednická vláda. "Armáda po dlouhé době něco nechce. Bylo by škoda to nevyužít," uvedl. Vedle poslanců ANO a KDU-ČSL našel Stropnický podporu mezi členy opozičních klubů TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu. Z přítomných sociálních demokratů hlasovali proti vrácení normy kabinetu tři, 36 jich bylo pro.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) označil za nešťastné, že ministerstvo obrany normu z dolní komory nestáhlo. "V koaliční smlouvě je jasně napsáno, že strany znovu posoudí optimalizaci vojenských újezdů," řekl někdejší sociálnědemokratický stínový ministr obrany. Hamáček, který je ze středních Čech, dále uvedl, že problém má právě jen s Brdy.

Předlohu naopak podpořil Hamáčkův stranický kolega Václav Votava, jenž je z Plzeňského kraje. Připustil, že emoce budí hlavně fakt, že újezd Brdy má být rozdělen mezi Středočeský a Plzeňský kraj. Středočeši by chtěli celé území. Votava zdůraznil, že v Brdech se nepředpokládá žádná developerská výstavba, měla by tam být chráněná krajinná oblast.

Nad tím, že souběžně nebyla předložena norma o vyhlášení chráněné krajinné oblasti, se pozastavovali někteří poslanci TOP 09 a Starostů. Předseda jejich klubu Miroslav Kalousek podotkl, že by kvůli tomu bylo možné posunout účinnost zákona o zrušení újezdu Brdy.

Armáda už tak rozsáhlé vojenské újezdy nepotřebuje. Zatímco v roce 1993 měla 115.000 vojáků, nyní jich má 21.000, připomněl Stropnický. Předloha podle něho vychází z tzv. bílé knihy ministerstva obrany. Odklad nebo zrušení návrhu by znamenaly otřes důvěryhodnosti ministerstva obrany, armády a celé státní správy, dodal.

Pokud bude návrh zákona schválen, uvolní se asi 42.000 z celkové rozlohy zhruba 129.600 hektarů vojenských újezdů. Hranice změní újezdy Boletice, Březina, Hradiště a Libavá. Bude tam moci vzniknout šest nových obcí.

Tagy: brdy

Zdroje: ČTK