Poslanci dnes budou hlasovat o omezení své imunity a anonymních akciích

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Poslanci rozhodnou o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. V závěrečném schvalování je také vládní novela, která by regulovala anonymní akcie. Sněmovna bude na schůzi, která pokračuje od úterního odpoledne, rozhodovat rovněž například o zavedení povinného elektronického receptu na léky. Předlohu poslancům vrátil Senát, jenž z ní chce elektronický recept vypustit. 

O imunitě a anonymních akciích by poslanci mohli rozhodovat ve středu. Poslanecká ústavní novela by zrušila doživotní imunitu zákonodárců a ústavních soudců. Trvala by jen po dobu jejich mandátu. Poslanci budou hlasovat také o návrhu místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska, jenž chce imunitu omezit ještě více, a to jen na projevy ve Sněmovně. 

Kalousek tvrdí, že zákonodárci neumějí instrument imunity využívat a vydávání poslanců k trestnímu stíhání by se nestávalo předmětem politického boje. Jeho návrh ale patrně nemá příliš mnoho šancí. Na zrušení doživotní imunity se dohodli představitelé všech sněmovních stran. 

Omezení akcií by mělo zamezit praní peněz

Regulace anonymních akcií by měla podle ministerstva spravedlnosti omezit například možnost praní špinavých peněz. Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno. 

Opoziční VV navrhly anonymní akcie úplně zrušit. Naopak šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS) chce prosadit zcela jinou úpravu; už vydané anonymní akcie by mohly dál existovat. Pokud by se ale taková společnost chtěla ucházet o veřejnou zakázku, musela by své vlastníky odkrýt. 

Zavedou se elektronické recepty?

Zavedení povinných elektronických receptů od roku 2015 se dostalo ve Sněmovně do původně technické vládní novely o léčivech, která přejímá evropské směrnice a má hlavně ochránit české pacienty před padělky léků. Senát chce úpravu vypustit hlavně proto, že nebyla řádně projednána. Pro přehlasování jeho názoru se musí v dolní komoře najít nejméně 101 poslanců. 

Poslanci by měli na schůzi zvolit také nového prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a zástupce veřejného ochránce práv. Do čela NKÚ už strany kandidáty navrhly, v případě zástupce ombudsmana bude Sněmovna vybírat ze třech jmen předložených prezidentem a Senátem. Obě volby se patrně stanou předmětem kuloárních dohod poslaneckých klubů, do nichž by mohla zasáhnout kvůli neshodám v koalici i opozice. 

Radikální socialista do čela ombudsmanského úřadu?

Do čela NKÚ by mohli zamířit například nominantka TOP 09 a Starostů exnáměstkyně ministra financí Dana Trezziová, kandidátka ODS poslankyně Zdeňka Horníková nebo nynější viceprezident NKÚ Miloslav Kala, jenž má podporu ČSSD. Na zástupce ombudsmana navrhli Senát i prezident shodně poslance ČSSD Stanislava Křečka, horní komora pak také experta na správní právo Filipa Dienstbiera a Václav Klaus bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. 

Před poslanci je rovněž debata o řadě předloh v úvodním kole schvalování. Patří k nim zrušení osvobození církví od daně z příjmů při prodeji vráceného majetku a návrh ODS, podle kterého by věznění zákonodárci nepobírali plat, náhrady a neměli by nárok ani na další výhody. Předloha by se mohla aktuálně týkat Romana Pekárka (dříve ODS), kterému soud vyměřil pětiletý trest odnětí svobody za korupci a v lednu ho vyzval k nástupu do vězení.

Tagy: poslanecká sněmovna poslanecká imunita anonymní akcie

Zdroje: ČTK