Poslance čeká mimořádná schůze, a zřejmě další obstrukce

- Aktuality autor: red

Na mimořádné schůzi svolané na čtvrtek z podnětu levice mají poslanci projednat například regulaci lobování, zrušení poplatků ve zdravotnictví a vyplacení mimořádného důchodu.

Sněmovnu tak asi opět čekají obstrukce, protože pravice předlohy kritizuje a jejich projednání zdržovala už na minulých schůzích. 

Spor vypukne nejspíš už ráno. Občanští demokraté tvrdí, že svolání schůze je problematické. Prvním bodem je návrh zákona o krajském referendu, který vrátil Senát. Jednací řád projednání vrácených zákonů na mimořádných schůzích zakazuje, tvrdí ODS.

"Uvidíme, jak se s tím pan předseda (sněmovny) Miloslav Vlček vyrovná," řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Pokud by se někdo do projednání takového zákona pokusil, zpochybnilo by to podle něho schůzi jako celek. 

Vlček tvrdí, že schůzi svolat podle řádu musel a do návrhu programu nemohl zasahovat. Sociální demokraté se odvolávají na stanovisko parlamentní legislativy. Sněmovní právníci radí, aby poslanci první bod přeskočili a jednali až o druhém bodu v pořadí. 

V prvním čtení mají poslanci podle programu jednat ve čtvrtek o předloze ČSSD a Strany zelených na zrušení listinných akcií na majitele a poslaneckém návrhu o regulaci lobbingu. Ve druhém čtení jsou v programu vládní návrhy zákonů o veřejných zakázkách a o omezení podpory slunečních elektráren.

Do předlohy o zakázkách chce ČSSD vložit snížení zdanění zaměstnaneckých benefitů na loňskou úroveň, což požadují odboráři a hrozí kvůli tomu stávkou. Poslanci by měli ve druhém čtení projednat i dva obdobné návrhy na zrušení poplatků ve zdravotnictví, jeden ČSSD, druhý KSČM a návrh sociální demokracie na vyplacení mimořádného důchodu 2400 korun. 

Podle lidovců jsou obstrukce zbytečné. Poukazují na to, že předlohy zvyšující schodek vrátí Senát nebo prezident. Protože jsou rovněž proti jejich přijetí, levice nebude mít v dolní komoře dost hlasů na přehlasování vet. "ODS může být v klidu," uvedl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda

S návrhy nesouhlasí ani Strana zelených. "Jsme rozhodně proti dalšímu zadlužování státu," prohlásil její předseda Ondřej Liška. Předlohy na vyplacení 13. důchodu, zrušení zdravotnických poplatků nebo opětovné proplácení prvních tří dnů v nemoci prý čtveřice zelených poslanců "rozhodně nepodpoří". O možných obstrukcích se nezmínil. 

Obstrukce ohlásili občanští demokraté otevřeně na pátek. Na další mimořádné schůzi mají poslanci jednat v závěrečném čtení o návrzích KSČM na proplácení prvních tří dnů nemoci a na zrušení stropů pro platby zdravotního a sociálního pojištění. Poslanci ODS budou podle Tluchoře pokračovat v dosavadní taktice. "Pokusí se zabránit přijetí," dodal. 

K občanským demokratům se hodlá připojit i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "I já jsem připraven k poměrně podrobnému výkladu situace," řekl. "V okamžiku, kdy jsou porušeny všechny politické dohody a hrozí schválení dalších výdajů oproti schválenému rozpočtu, jsou mimořádné prostředky legitimní," zdůvodnil svůj postoj. 

Bez zdržování se obešla posledníé mimořádná schůze. Poslanci na ní schválili předlohu lidovců na zvýšení mateřské na loňskou úroveň. Mateřská je jediným návrhem se zásahem do rozpočtu, který KDU-ČSL podporuje.

Tagy: poslanci sněmovna schuze

Zdroje: ČTK