Policisté zavřeli Amsterdam shop v Praze kvůli prodeji drog

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kriminalisté v úterý zavřeli prodejnu Amsterdam shop v pražské Seifertově ulici. Prošetřují, zda prodejci v obchodu nedistribuovali drogy v reklamních předmětech. Sdělil to mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policisty podle něj vedla k podezření ohledně prodeje omamných látek mimo jiné prohlášení konzumentů na sociálních sítích. 

Uživatelé podle Hulana v diskusích na internetu uváděli, že věci z obchodu mají účinky jako marihuana či pervitin. Po uzavření prodejny policie zajistila stovky suvenýrů, které by prý mohly obsahovat zakázané psychotropní látky. Poté je poslala na expertizu. "V tuto chvíli policisté prošetřují celý případ pro podezření z trestného činu šíření toxikomanie proti neznámému pachateli," uvedl mluvčí. 

Polák obviněn z šíření toxikomanie

Pětadvacetiletého majitele prodejen Amsterdam shop a internetových stránek, které prodávaly syntetické drogy, zadržela policie koncem dubna. Poláka obvinila z šíření toxikomanie, za což mu hrozí až pětileté vězení. Zároveň prohledla sídlo firmy v Ostravě a některé obchody, například v Olomouci. Následně udělala razii v Českém Těšíně na Karvinsku. 

Kamenné obchody nabízející syntetické drogy ve formě suvenýrů začaly v Česku vznikat na začátku letošního roku. Prodejny se sem přesunuly z Polska, kde proti nim loni v říjnu tamní policisté radikálně zasáhli. 

Čeští zákonodárci však schválili novelu zákona o návykových látkách, která tyto narkotika doplnila do seznamů omamných a psychotropních látek. Většina obchodů, které v Česku syntetické drogy prodávaly jako údajné suvenýry, se proto zavřela. Někde se je však stále pokoušejí nabízet.

Tagy: obchod

Zdroje: ČTK