Žalobce ICC vybídl k zatčení Kaddáfího jeho spolupracovníky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

K zatčení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v úterý vyzval lidi z jeho okolí žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC). Kaddáfího pobočníci se musejí rozhodnout, zda budou součástí problému nebo jeho řešení.

Prohlásil to podle agentury AFP Luis Moreno-Ocampo den poté, co ICC zatykač na Kaddáfího, jeho syna a švagra vydal kvůli podezření, že spáchali zločiny proti lidskosti. 

ICC nemá sám o sobě prostředky k tomu, aby respektování svých rozhodnutí vynutil, a závisí v tomto ohledu na vůli jednotlivých států.

"Kruh Kaddáfího blízkých je první volba. Mohou provést rozkaz k zatčení," prohlásil Moreno-Ocampo na tiskové konferenci v Haagu. Libye není členský stát ICC, nese ale podle něj hlavní odpovědnost za zatčení podezřelých. Jako členský stát OSN se pak má podrobit rezoluci Rady bezpečnosti z 26. února, která stanovuje, že libyjské úřady musejí s ICC plně spolupracovat. 

Libye rozhodnutí ICC neuznává

Žalobce ICC také upozornil, že vyšetřování násilností v Libyi, které zahájil 3. března, pokračuje, a varoval před stíháním ty, kdo by se případné zločiny pokusili zatajit. 

Kaddáfí, jeho syn Sajf Islám a šéf libyjské rozvědky Abdalláh Sanúsí jsou stíháni kvůli údajnému podílu na smrti demonstrantů, kteří v únoru povstali proti Kaddáfího více než 41 let trvající vládě. Libyjský ministr spravedlnosti v pondělí řekl, že jeho země rozhodnutí ICC neuznává. 

Konflikt mezi provládními silami a povstalci v Libyi trvá více než sto dnů a neblíží se rozuzlení. Rebelové se dopoledne podle zpravodaje AFP zmocnili důležitého muničního skladu ležícího asi 120 kilometrů jižně od hlavního města Tripolisu. Zbraně potřebují, aby mohli pokračovat v tažení na metropoli, od níž jsou nyní jejich jednotky asi padesát kilometrů na jih.

Tagy: násilí zatčení boje kaddafi ICC

Zdroje: ČTK