Dnes je pondělí 23. května 2022., Svátek má Vladimír
Počasí dnes 23°C Polojasno

Policista vzal úplatek, aby měl na živobytí. ČSSD vyděšena

Policista vzal úplatek, aby měl na živobytí. ČSSD vyděšena
zdroj: Mediafax

Policista Lubomír Šimek je toho času pravomocně odsouzen Obvodním soudem pro Prahu 4 za zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání. Před časem si totiž řekl o úplatek 120 tisíc za to, že změní krevní test na drogy z hodnoty pozitivní na negativní.

U soudu nezapíral, vyjádřil lítost a odmítl odvolání. V obhajobě vysvětloval svoje morální a služební selhání finančními důvody.

„S manželkou máme hypotéku na byt, platím výživné, dítě máme na střední škole. U policie nám od začátku roku snížili platy, což v mém případě znamenalo o tři tisíce nižší příjem," citují obhajobu Šimka Novinky.cz. Výhledově mu také mělo skončit stravné za pobyt v Praze ve výši 4000 korun a bezplatné bydlení na ubytovně. Že však řešení finančních nedostatků přijetím úplatku nebylo správné, chápe odsouzený už sám.

Systém kontra jedinec

"Hájit se u soudu tímto argumentem je samozřejmě liché, nicméně upozorňovali jsme na skutečnost, že policista, aby měl vyšší odolnost vůči úplatkům, musí být dobře zaplacen, což teď prostě není," soudí v reakci pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr vnitra František Bublan. Zda se jedná o systémové pochybení či pouze selhání jedince je podle Bublana předčasné hovořit.

Radikálnější je však jeho stranický kolega, stínový ministr vnitra Jeroným Tejc. "Já v žádném případě neomlouvám chování odsouzeného příslušníka, ale toto je jasné selhání systému, které se ukazuje právě na jedincích," uvedl pro ParlamentníListy.cz Tejc.  Podle něj  vláda snížením mzdových prostředků vystavuje policisty do vyšší míry rizika korupčního jednání.

Celý článek na ParlamanetniListy.cz